Izraelský najvyšší súd zablokoval sledovanie infikovaných občanov cez mobily

Izrael v súčasnosti riešil podobné záležitosti, ako nedávno Slovensko – sledovanie občanov, ktorí sú alebo môžu byť nakazení novým koronavírusom. Stopku sledovaniu bez súhlasu dotyčných však dal Izraelský najvyšší súd.

Izraelská kontrarozviedka Šin bet, ktorá je zameraná na vnútornú bezpečnosť Izraela, dostala v marci na základe núdzových právomocí možnosť využívať špionážne technológie, ktoré im umožňovali sledovať pohyby telefónov.

Voči takémuto konaniu podalo sťažnosť na najvyšší súd Združenie pre občianske slobody, ktoré uviedlo, že „Izrael nesmie byť jedinou demokraciou, ktorá využíva svoju tajnú službu na sledovanie svojich občanov, a to aj za predpokladu, že je to v rámci boja s koronavírusom.“

Izraelský najvyšší súd v týchto dňoch sťažnosti vyhovel a sledovanie občanov zablokoval. Podľa súdu by k takémuto konaniu musel byť schválený nový zákon o sledovaní. Súčasné zákony by tajnej službe dovolili sledovať obyčajných ľudí len s ich súhlasom.

Súd taktiež avizoval, že ak by bol následne takýto zákon schválený, musel by obsahovať výnimku, ktorá by vymedzovala zo zákona novinárov, ktorí by požiadali o výnimku, aby mohli chrániť svoje zdroje.