Celé vyhlásenie J. Podmanického o odchode zo Smeru-SD

Poslanec Smeru-SD Ján Podmanický, ktorý je poslancom nepretržite od r. 2006 a v Smere pôsobí od jeho vzniku, dnes na tlačovej konferencii pred Národnou radou SR oznámil, že odchádza zo Smeru-SD. V článku si môžete prečítať prepis jeho vyhlásenia.

Dobrý deň, vážené dámy páni,

dovoľte mi, aby som Vám vydal krátke vyhlásenie k situácii, ktorá rezonuje v posledných dňoch.

V poslednom období v našej spoločnosti rezonuje téma hodnotovej parlamentnej platformy, ktorá vznikla ako reakcia na viaceré nevhodné tvrdenia v správe pani ombudsmanky z minulého týždňa.

Platforma, ktorá mala za cieľ vytvoriť priestor na diskusiu medzi konzervatívne orientovanými poslancami zo všetkých strán koalície, ale aj opozície, bola onálepkovaná ako pakt medzi Smerom a Ľudovou stranou Naše Slovensko. Chcem na tomto mieste dôrazne odmietnuť takúto účelovou interpretáciou. Napokon, takto prezentovaný pakt odmietli aj viacerí predstavitelia Smeru a ĽSNS.

Chcem pripomenúť, že výzvu na spoločný postup pri príprave niektorých zákonov predostrel v pléne národnej rady pán poslanec Tomáš Taraba, ktorý síce kandidoval na kandidátke ĽSNS, no ako predseda politickej strany Kresťanská demokracia – Život a prosperita, v skratke KDŽP.

Ak by chceli médiá pravdivo informovať občanov Slovenskej republiky, tak by tento dôležitý fakt vo svojom spravodajstve uvádzali. Poslancov KDŽP, ktorí sa zúčastnili na našom spoločnom brífingu, pána Tomáša Tarabu a pána Filipa Kuffu, nepovažujem za fašistov, ale naopak za slušných ľudí. Ja rovnako tak jednoznačne odmietam akékoľvek prejavy fašizmu, či už historického alebo súčasného, rovnako však odmietam aj tie prejavy fašizmu, ktorými sa prezentujú niektorí politici zo strán, ktoré oficiálne proti fašizmu bojujú.

Rovnako nevidím problém v tom, že poslanci národnej rady hľadajú naprieč politickým spektrom podporu pre zákony, ktoré majú slúžiť na dobro pre ľudí. Práve demokratický parlament by mal byť priestorom, v ktorom sa hľadá konsenzus na dobrých a prospešný veciach. Vzájomné vylučovanie a vyhraňovanie sa za každú cenu vedie len k hlbšiemu rozdeľovanie spoločnosti a k vytváraniu ďalšieho napätia medzi ľuďmi.

Tí, čo ma poznajú, vedia, že som sa vždy usiloval o dialóg, a to bez ohľadu na to, s kým to bolo. A pokiaľ budem pôsobiť ako poslanec národnej rady, nikdy si nedám od nikoho rozkazovať s kým sa môžem a s tým sa nemôžem rozprávať, s kým môžem hľadať podporu na dobrú vec a s kým nie. Ak sa niekto topí, je jedno či ho zachránim s úctyhodným občanom alebo s odsúdeným vrahom. Ak sa jedná o dobré zákony, je jedno, či sa uchádzam o podporu ľavých alebo pravých, horných alebo dolných. Dôležité je, že prijmeme zákon, ktorý pomôže ľuďom. Mal som česť viesť rokovania o niektorých zákonoch, ktoré by bez podpory naprieč politickým spektrom neboli schválené, či už ide o ústavné zakotvenie dôchodkového stropu, alebo o trinásty dôchodok, alebo o ústavné zakotvenie definície manželstva ako unikátneho zväzku muža a ženy. Tieto zákony vznikli vďaka dialógu, nie vďaka konfrontácii a vylučovaniu.

Zástupcovia novinárskej obce, dámy a páni,

strane Smer, v ktorej pôsobím od jej vzniku, v súčasnosti prebieha diskusia o jej budúcnosti. Niektorí čelní predstavitelia Smeru vyzvali mňa a poslanca Mariána Kéryho, aby sme zvážili svoje zotrvanie v jej štruktúrach. Žiada sa mi povedať, že na rozdiel od niektorých našich kritikov, sa naše mená nespomínali ani pri kauzách, ani pri podozreniach, ktoré tak veľmi zaťažili stranu Smer a ani sme sa nepreslávili milionárskym spôsobom života. Ak jediný dôvod a zámienka výčitiek na moju adresu je, že chcem presadzovať hodnotovú politiku, tak to považujem za najlepšiu vizitku a vysvedčenie môjho doterajšieho politického pôsobenia.

Do politiky som išiel preto, aby som niečo zmenil v prospech spoločného dobra, v prospech našich spoluobčanov. Ten, kto v politike nepôsobil, nikdy nepochopí, že naozaj platí staré známe „politika je umenie možného“. Každá, aj tá najmenšia dobrá vec, sa v politickom prostredí rodí ťažko a vyžaduje si veľké úsilie a často aj ústupky. O to viac oceňujem, že v strane Smer som vždy mal priestor na otváranie a presadzovanie tém, ktoré neboli ani v samotnej strane jednohlasne prijímané. Že to vôbec nie je v politickej strane samozrejmosť, dokazuje aj dianie v posledných dňoch, keď priamo cez médiá, napokon sme boli toho svedkami aj pred chvíľou, niektorí predstavitelia strany riešia personálne otázky smerom k Mariánovi Kérymu a ku mne, namiesto toho, aby sa s nami porozprávali alebo nám zatelefonovali.

V politike sa chceme naďalej venovať hodnotovým otázkam, no pre viacerých politikov strany Smer je dnes konzervatívna a národná agenda problémom. Nechcem byť príčinou nárastu ďalšieho napätia v strane Smer a najmä nechcem byť zámienkou, ktorú použije podpredseda strany Peter Pellegrini na svoj odchod zo strany. Keďže nechcem byť prekážkou ešte väčšieho posunu strany Smer doľava, ako avizoval predseda strany Robert Fico, a rovnako nezdieľam názory podpredsedu strany Petra Pellegriniho, ktorý je z môjho pohľadu viac liberál ako ľavičiar a na mnohé kultúrno-etické témy má zásadne opačný pohľad než ja, rozhodol som sa k dnešnému dňu odstúpiť z funkcie krajského predsedu strany Smer v Žiline, zároveň ukončujem k dnešnému dňu svoje členstvo v poslaneckom klube strany a rovnako tak aj samotné členstvo v politickej strane Smer.

Toto rozhodnutie som urobil dobrovoľne a slobodne. Z politického života neodchádzam a ako poslanec národnej rady sa budem aktívne venovať témam, ktoré budú v prospech občanov našej vlasti.

Chcem poďakovať za doterajšiu korektnú spoluprácu Robertovi Ficovi, svojim kolegom z poslaneckého klubu a všetkým členom strany Smer. Verím, že aj napriek tomu, že sa nám rozišli politické cesty, budeme spolu ľudsky vychádzať a prajem im všetko dobré.

Viem si predstaviť, milí priatelia, že isto budete mať veľa otázok. V tejto chvíli som však povedal všetko, čo som považoval za potrebné povedať a v neskoršom čase budem pripravený odpovedať aj na vaše konkrétnejšie otázky a budem poskytovať podrobnejšie odpovede.

Ďakujem Vám veľmi pekne a prajem pekný deň. Dovidenia.“