Telefonát Putin-Trump: Trump chce Putina na samite G7, Putin poďakoval USA za pľúcnu ventiláciu

Na podnet americkej strany sa uskutočnil telefonát Vladimira Putina s prezidentom Spojených štátov amerických Donaldom Trumpom.

Vymenili si názory o prijatých opatreniach v boji proti koronavírusu v oboch krajinách. Vladimir Putin ocenil dovážanie prístrojov na pľúcnu ventiláciu z USA do Ruska.

Prezident Ruskej Federácie zablahoželal Donaldovi Trumpovi k 30. máju, kedy úspešne vyštartovala kozmická loď Crew Dragon, ktorá sa s americkými astronautmi dostala na Medzinárodnú vesmírnu stanicu.

Prezidenti sa venovali aj záležitostiam spojenými so svetovým trhom ropy v kontexte realizácie dohody OPEC plus. Skonštatovali, že táto mnohostranná dohoda, aktívne podporovaná ruským aj americkým prezidentom, vedie k postupnému obnoveniu dopytu ropy a k stabilizácii cien.

Donald Trump informoval aj o svojom nápade uskutočniť samit skupiny G7 a o pravdepodobnosti pozvania lídrov Ruska, Austrálie, Indii a Kórejskej Republiky.

Hovorili aj o dôležitosti posilnenia rusko-amerického dialógu v oblasti strategickej stability a o budovaní dôvery vo vojenskej sfére.

Prezidenti sa tiež zhodli na pokračovaní komunikácie na rôznych úrovniach.

Rozhovor bol konštruktívneho, pracovného a vecného charakteru.

V spolupráci s ruskevidea.sk