Telefonát Putin-Trump sa niesol v otázkach zbrojenia a medzinárodného mieru

23. júla 2020 sa uskutočnil telefonický rozhovor medzi prezidentom Ruskej federácie Vladimirom Putin a prezidentom Spojených štátov amerických Donaldom Trumpom.

Vladimir Putin a Donald Trump precízne prediskutovali otázky strategickej stability a kontroly zbrojenia, berúc do úvahy osobitnú zodpovednosť ako i Ruska, tak aj Spojených štátov amerických, pri udržiavaní medzinárodného mieru a bezpečnosti. V tejto súvislosti opätovne potvrdili potrebu obojstranných konzultácií o týchto otázkach, vrátane novej zmluvy o znížení strategického vyzbrojovania. Obaja tiež potvrdili veľkú dôležitosť ruskej iniciatívy usporiadania samitu stálych členov Rady bezpečnosti OSN zameranej na „široké spektrum medzinárodných bezpečnostných problémov“.

Lídri sa taktiež dotkli situácie ohľadne iránskeho jadrového programu a zdôraznili potrebu spoločného úsilia na udržaní regionálnej stability a nešírenia jadrových zbraní.

Obaja prezidenti vyjadrili spoločný záujem o rozvoj rusko-americkej obchodnej a hospodárskej spolupráce a ocenili spoločné úsilie pri zabránení šírenia nového koronavírusu.

Lídri si taktiež vymenili blahoželania k 45. výročiu spoločného vesmírneho experimentu Sojuz-Apollo, ktorý sa uskutočnil 15. – 24. júla 1975.