Kuffovci chcú znížiť príspevky politickým stranám o polovicu

Šetriť na príspevkoch politickým stranám chcú predstavitelia KDŽP i odídenec zo Smeru Podmanický.

Tomáš Taraba, Štefan Kuffa, Filip Kuffa, ktorí sa do NR SR dostali na kandidátke kotlebovcov, a Ján Podmanický, ktorý odišiel zo Smeru-SD, predložili na rokovanie Národnej rady SR zákon o politických stranách a politických hnutiach.

Zákon má za cieľ „má za cieľ znížiť zaťaženie štátneho rozpočtu o výdavky použité na financovanie politických strán a politických hnutí zo štátneho rozpočtu.“

Poslanci navrhujú zníženie príspevkov o polovicu. V prípade, že by bol takýto zákon v platnosti pred poslednými voľbami, na príspevkoch politickým stranám by sa podľa predkladateľov mohlo ušetriť 38,075 miliónov eur.

Návrh na úplné zrušenie príspevkov politickým stranám zo štátneho rozpočtu už v minulom volebnom období predložila viackrát Ľudová strana Naše Slovensko, no ani raz sa nedostal do druhého čítania. Sľub zrušiť príspevok politickým stranám za mandát mala v minulosti v programe aj strana Sloboda a Solidarita.

Príspevky stranám sa vyplácajú na základe zákona o politických stranách a politických hnutiach a sú rozdelené do troch kategórií:

  1. príspevok za hlasy získané vo voľbách (ďalej len „príspevok za hlasy“),
  2. príspevok na činnosť,
  3. príspevok na mandát.