Ani po dvoch rokoch nemohli pochovať svojho 15-ročného syna, telo zadržiavajú izraelské úrady

Rodina nemôže pochovať pozostatky svojho 15-ročného syna. Izrael oznámil, že ho zastrelili a telo nevydajú.

„Denne si predstavujem, že Yousef je tu predo mnou. Nemôžem na neho zabudnúť,“ povedal otec Yasser Abu Jazar pre Defense for Children International – Palestine. „Keby sme ho pochovali, bolo by po všetkom, ale pretože jeho osud nám nie je známy, je to bolestivé, no dáva nám to nádej, že stále žije.“

Yasser stále čaká, kedy izraelské úrady vrátia telesné pozostatky jeho syna. Zastreliť ho mali pri incidente v roku 2018, keď mal Yousef 15 rokov.

Prax izraelských úradov pri konfiškácii a zadržiavaní palestínskych tiel porušuje medzinárodné ľudské práva, ktoré zahŕňaj aj zákaz krutého, neľudského alebo ponižujúceho zaobchádzania, ako aj ustanovenie, že strany ozbrojeného konfliktu musia zosnulých pochovávať čestným spôsobom.

Izraelský minister obrany Naftali Bennet nariadil zadržať všetky telá Palestínčanov, ktorí sa mali dopustiť útokov na izraelských občanov alebo vojakov, a nevracať ich rodinám. Izrael má byť jedinou krajinou sveta, ktorá má takúto politiku zabavovania ľudských pozostatkov.

Yousefa Abu Jazara postrelili izraelskí vojaci, keď prekračoval plot v pásme Gazy, aby navštívil svoju tetu, ktorá tam býva.

V pásme Gazy žijú približne 2 milióny Palestínčanov, ktorí sú takmer odrezaní od sveta.

Priateľ, s ktorým plot prekračoval, rodinu po prepustení informoval, že ich syn bol strelený pravdepodobne do nohy a izraelskí vojaci mu povedali, že sa lieči v nemocnici. Následne však úrady informovali Yousefovu rodinu, že ich syn bol izraelskou armádou zastrelený a jeho telo bude zadržané až do odvolania.