Srbský prezident podpísal v USA dohodu: presun ambasády do Jeruzalema, normalizácia vzťahov s Kosovom i budovanie 5G sietí

Srbský prezident Vučić podpísal v piatok dohodu sprostredkovanú Spojenými štátmi americkými.

Na spolupráci v ekonomických oblastiach sa dohodli srbský prezident Alexander Vučić a kosovský premiér Avdullah Hoti počas rokovania s predstaviteľmi USA, ktorí dohodu sprostredkovali. Cieľom má byť pritiahnutie investícií a vytvorenie nových pracovných miest.

Dohodu označil americký prezident Trump za „historickú“.

Vučić však dodal, že určite nebude akceptovať žiaden dokument, ktorý by zahŕňal uznanie nezávislosti Kosova. To vyhlásilo jednostranne nezávislosť od Srbska v roku 2008.

Dohoda, ktorú predstavitelia podpísali však neobsahuje len state týkajúce sa vzťahov Srbska s Kosovom, ale ja otázky zahraničnej agendy Spojených štátov amerických.

Jedna sa napríklad týka otázok budovania telekomunikačných sietí piatej generácie (5G), ďalšia Izraela.

Kosovo sa napríklad zaviazalo uznať Izrael a Srbsko sa zaviazalo presunúť svoje veľvyslanectvo po vzore USA do Jeruzalema.

Práve reakcia Vučića, ktorú zverejnil Carl Bildt na Twitteri, vzbudila otázky, či prezident skutočne vedel, čo podpisuje. Zo záberov sa totiž zdá, ako keby Vučić o záväzku presunúť veľvyslanectvo do Jeruzalema počul prvýkrát.

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. OK Dozvedieť sa viac