V pondelok sa Lukašenko stretne s Putinom, rokovať budú aj o ďalšej integrácii v rámci spoločného zväzového štátu

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko čelí doma masovým protestom. Protestujúci spochybňujú výsledok posledných prezidentských volieb, ktoré Lukašenko vyhral so ziskom 80.10%. Výsledok volieb mal byť podľa protestujúcich sfalšovaný.

S otázkou, či v prípade potreby môže Bielorusko využiť zmluvy o bezpečnosti s Ruskom, sa obrátil Lukašenko na Putina už skôr. Putin v prípade potreby pomoc prisľúbil a následne sa obaja prezidenti telefonicky dohodli, že sa osobne stretnú v Rusku. Plánovanému stretnutiu, ktoré sa má uskutočniť v pondelok 14. septembra 2020 v Soči, ešte prechádzala návšteva ruského premiéra Mišustina v Minsku.

Podľa hovorcu Kremľa Peskova sa na rokovaní „plánujú prejednať kľúčové otázky ďalšieho rozvoja rusko-bieloruských vzťahov“. Prezidenti sa majú obzvlášť venovať obchodným, hospodárskym, energetický, kultúrnym a humanitárnym oblastiam, i perspekvívam ďalšieho postupu integračného procesu vo zväzovom štáte, informoval Peskov.

Putin o väzby s Bieloruskom prostredníctvom spoločného zväzového štátu usiluje už dlhodobo, no Lukašenko to zatiaľ odmietal.

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. OK Dozvedieť sa viac