Súd s Kotlebom ide do finále, v pondelok prednesie svoju záverečnú reč

Pojednávanie s Marianom Kotlebom pre šeky v hodnote 1488 eur, ktoré daroval v roku 2017 trom rodinám, sa blíži do finále.

Predsedu ĽS Naše Slovensko obžaloval prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. Za tento prečin hrozia Kotlebovi až tri roky za mrežami.

Samosudkyňa Ružena Sabová však už na úvodom pojednávaní avizovala, že môže Kotlebu posudzovať podľa prísnejšieho ustanovenia trestného zákona, a to založenie, podpora a propagácia hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd. V prípade takéhoto preklasifikovania by predsedovi ĽS Naše Slovensko hrozilo 4 až 8 rokov za mrežami.

Prokurátor si počas celého pojednávania stál za obžalobou a tvrdil, že Kotleba odovzdaním šekov v sume 1488 propagoval symbol známy v neonacistickom prostredí.

Kotleba však v sume symbol nevidí a bráni sa, že celá akcia s odovzdávaním šekov bola len o pomoci ľuďom, ktorým odovzdali peniaze a nie žiadne symboly.

Na poslednom pojednávaní predniesol svoju záverečnú reč prokurátor ÚŠP a dvaja Kotlebovi advokáti. Následne bolo pojednávanie odročené na 12. október 2020. Pojednávanie začne o 8:30 hod. v budove Špecializovaného trestného súdu v Pezinku a bude pokračovať čítaním záverečných rečí posledného Kotlebovho advokáta a Kotlebu samotného. Kotleba avizoval na poslednom pojednávaní, že svoju záverečnú reč odhaduje na 3.5 hodiny.

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. OK Dozvedieť sa viac