Južná Kórea plánuje zlegalizovať potraty na požiadanie, návrh smeruje do parlamentu

Vláda Južnej Kórei prijala návrh zákona na legalizáciu potratov na požiadanie do 14. týždňa tehotenstva. Zákon však ešte musí prejsť cez parlament – národné zhromaždenie.

Vláda prijala zákon 7. októbra 2020, ktorý mení interrupčný zákon tak, že zakázané bude ukončenie tehotenstva na požiadane po 14 týždni tehotenstva. Výnimkou je tehotenstvo v prípade sexuálneho zločinu, ohrozenia zdravia matky alebo vážneho poškodenia plodu, kedy bude možné potrat vykonávať do 24 týždňov tehotenstva.

Návrh zákona prichádza viac než rok potom, čo juhokórejský ústavný súd rozhodol, že dovtedajší zákon, ktorý úplne zakazoval potraty na požiadanie, nie je zlúčiteľný s ústavou krajiny a nariadil jeho novelizáciu.

Verejnosť teraz dostala 40 dní na pripomienkovanie zákona a predloženie svojich stanovísk predtým, než bude prerokovaný v národnom zhromaždení.

Proti už vystúpila Konferencia biskupov Južnej Kórei, ktorá v liste prezidentovi vyjadrila svoje stanovisko, že ľudský život musí byť chránený „od samotného okamihu počatia“.

Podľa biskupov nie je umelé ukončenie tehotenstva riešením problémov, ktoré sa týkajú manželstva a tehotenstva. Vyriešenie väčšiny problémov súvisiacich s touto témou vidia v zmene sociálnej kultúry, podľa ktorej v súčasnosti za tehotenstvo a pôrod je zodpovedná výlučne žena.

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. OK Dozvedieť sa viac