Začala 18. schôdza NR SR, hlavnými témami je štátny rozpočet a voľba generálneho prokurátora

Takmer 60-bodový program čaká poslancov prerokovať na aktuálnej schôdzi. Okrem predložených vládnych a poslaneckých návrhov sa však bude plénum zaoberať aj zákonom roka, teda návrhom štátneho rozpočtu na nasledujúci rok 2021. Prebehne aj dlho očakávaná voľba kandidáta na generálneho prokurátora SR, ktorého budú poslanci vyberať spomedzi siedmych navrhnutých kandidátov. Ešte pred začiatkom schôdze prebehlo v utorok dopoludnia aj štandardné poslanecké grémiu, na ktorom sa zástupcovia klubov dohodli na postupe prerokovania jednotlivých bodov programu.

Poslanci v utorok popoludní otvorili poslednú plánovanú schôdzu Národnej rady SR podľa schváleného harmonogramu v tomto roku. V úvode ich čaká skrátené legislatívne konanie o vládnom návrhu zákona o  poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Vláda okrem toho predložila na rokovanie aktuálnej schôdze ďalších šesť návrhov zákonov v prvom čítaní. Konkrétne, rezort práce, sociálnych vecí a rodiny pripravil dva návrhy noviel zákonov, a to návrh novely Zákonníka práce a návrh novely zákona o inšpekcii práce. Ministerka spravodlivosti na schôdzi uvedie návrh novely Civilného mimosporového poriadku, ministerstvo hospodárstva predložilo návrh novely zákona o základných požiadavkách na bezpečnosť detského ihriska. Podpredseda vlády Štefan Holý uvedie v piatok 27. novembra návrh novely zákona o označeniach pôvodu výrobkov a zemepisných označeniach výrobkov. Na schôdzi sa prerokuje aj návrh z dielne rezortu životného prostredia, ktorým je novela zákona o poplatkoch za uloženie odpadov.

Najdôležitejším bodom schôdze je však určite návrh zákona o štátnom rozpočte na rok 2021. Ešte pred jeho prerokovaním sú v programe zaradené návrhy zákonov v druhom čítaní, ktoré majú dopad na štátny rozpočet. Okrem nich je nutné prerokovať aj Súhrnnú výročnú správu Slovenskej republiky za rok 2019 a rozpočty ďalších organizácií, a to EXIMBANKY, Sociálnej poisťovne a Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. O týchto rozpočtoch bude plénum rokovať v stredu 2. decembra od 9-tej hodiny a následne pristúpi k prerokovaniu štátneho rozpočtu na rok 2021.

Voľbe kandidáta na generálneho prokurátora SR sa budú poslanci venovať už túto stredu 25. novembra od 9-tej hodiny a k voľbe pristúpia po hlasovaní o 17-tej hodine.

Štvrtok 26. novembra po popoludňajšom hlasovaní by mali prísť na rad body rezortu financií, konkrétne návrh novely zákona o dani z príjmov, návrh novely zákona o spotrebnej dani z minerálneho oleja a návrh novely zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy.

V programe 18. schôdze parlamentu je doposiaľ zaradených celkovo 59 bodov. Okrem vládnych návrhov zákonov prerokuje plénum aj osem poslaneckých návrhov zákonov, ktoré predložili poslanci do prvého čítania. V druhom čítaní čaká zákonodarcov 24 vládnych a sedem poslaneckých návrhov. Všetky body zaradené do programu by mali poslanci stihnúť prerokovať počas nasledujúcich troch týždňov, na ktoré je schôdza naplánovaná.

Zdroj nrsr.sk

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. OK Dozvedieť sa viac