Parlament za minulý rok schválil 125 zákonov, takmer polovicu v skrátenom legislatívnom konaní

Takmer polovica zákonov, ktoré schválil v minulom roku v rámci VIII. volebného obdobia parlament, bolo schválených v skrátenom legislatívnom konaní.

Informácie vychádzajú z prehľadu legislatívnej činnosti, ktorý zverejnila Kancelária NR SR.

Parlament po voľbách stihol rokovať 20-krát, pričom 1. schôdza bola 20. marca 2020 a posledná 28. decembra 2020.

Schválených bolo spolu 125 zákonov, avšak takmer polovica bola schválená v skrátenom legislatívnom konaní, ktoré by však malo byť niečím výnimočným.

„Za mimoriadnych okolností, keď môže dôjsť k ohrozeniu základných ľudských práv a slobôd alebo bezpečnosti, ak hrozia štátu značné hospodárske škody alebo ak si rozhodnutie Rady bezpečnosti Organizácie spojených národov vyžaduje neodkladné prijatie zákona, môže národná rada rozhodnúť, že prerokuje návrh zákona v skrátenom legislatívnom konaní. V takomto prípade sa neberú do úvahy časové obmedzenia, ktoré stanovuje rokovací poriadok pri bežnom postupe pri prijímaní zákona,“ píše sa na stránkach Národnej rady Slovenskej republiky.

Časté používanie skráteného legislatívneho konania bolo pomerne často kritizované zo strany opozície, nakoľko podľa nej neboli na takéto konanie mnohokrát splnené podmienky.

I napriek kritike však bolo v skrátenom legislatívnom konaní schválených 59 zákonov + 1, ktorý vrátila prezidentka na opätovné prerokovanie, teda takmer polovica všetkých schválených zákonov (47,2%, s vráteným zákonom od prezidentky 48%).

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. OK Dozvedieť sa viac