Vláda schválila novú koncepciu boja proti extrémizmu a radikalizácii

Boj proti extrémizmu má byť jednou z priorít rezortu vnútra, ktoré chce napríklad podporovať nahlasovanie protiprávneho konania. Podľa materiálu na Slovensku zažívame značný nárast nenávistných prejavov.

Súčasťou koncepcie je analýza a zhrnutie trendov vývoja radikalizácie a extrémizmu na Slovensku a v EÚ, vrátane reportu o postojoch a meniacich sa prioritách ľavicovej a pravicovej extrémistickej scény či rizikových náboženských zoskupení.

Materiál konštatuje aj značný nárast nenávistných prejavov a úpadok verejnej diskusie, čo je živná pôda pre prehlbovanie extrémizmu a nenávistných prejavov najmä v ére sociálnych sietí. Rovnako fakt, že extrémistické skupiny sa snažia pôsobiť na verejnosť aj cez voľnočasové a záujmové kluby, k čomu inklinujú aj osoby z prostredia ozbrojených zložiek.

„Jedným zo zásadných opatrení v boji proti extrémizmu a radikalizácii bola úprava trestných kódexov v januári 2017, ktoré rozhodovanie o tejto trestnej činnosti vyňali z rozhodovania všeobecných súdov a dali i ch do pôsobnosti Špecializovaného trestného súdu,“ uviedol minister vnútra Roman Mikulec.

Koncepcia, ktorú na rokovanie vlády predložil minister vnútra Roman Mikulec má plniť štyri základné ciele:

  1. ochrana základov demokratického právneho štátu a jeho hodnôt vrátane bezpečnosti obyvateľov pred konaním osôb alebo hnutí obhajujúcich extrémistické ideológie,
  2. posilnenie demokratickej kultúry v spoločnosti zvyšovaním povedomia o ľudských právach a odbúravaním negatívnych stereotypov,
  3. obnova dôvery v inštitúcie a podpora nahlasovania protiprávneho konania,
  4. podpora deradikalizácie, spoločenskej integrácie a sociálnej prevencie.
Zdroj minv.sk

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. OK Dozvedieť sa viac