Jeden deň, tri prípady nelegálnej migrácie. Migrantov našli v kamiónoch a vlakovej stanici

Počas jedného dňa musela polícia riešiť tri prípady nelegálnej migrácie. Celkovo zadržali 13 migrantov z Afganistanu.

„Policajti Oddelenia cudzineckej polície Policajného zboru v Nitre boli vyslaní do areálu jednej spoločnosti, aby preverili oznámenie, že tam pracovníci objavili šiestich cudzincov. Našli ich, keď kontrolovali tovar v nákladnom priestore kamiónu. Policajti zistili, že sú to štátni príslušníci Afganistanu, tri osoby sú maloleté bez sprievodu. Policajti deti odovzdali pracovníkom úradu práce, sociálnych vecí a rodiny a budú umiestnené v detskom domove v Medzilaborciach. Traja dospelí štátni príslušníci Afganistanu už v minulosti žiadali o udelenie azylu v Rumunsku. Podľa Dublinského nariadenia sa takéto osoby musia vrátiť do krajiny, kde o azyl žiadali, preto budú do času návratu v Útvare pre zaistenie cudzincov v Medveďove. Do kamióna mali nastúpiť za pomoci prevádzača na parkovisku v Rumunsku. Štátni príslušníci Afganistanu vycestovali z domovskej krajiny kvôli zlým životným podmienkam a občianskej vojne. V ťažkých podmienkach precestovali osem krajín, kým sa dostali na Slovensko.

Ďalší prípad realizovali policajti cudzineckej polície v Banskej Bystrici, ktorých si na pomoc zavolali kolegovia. Policajti Oddelenia sprevádzania vlakov železničnej polície policajného zboru Zvolen dohliadali na bezpečnosť cestujúcich na hlavnej vlakovej stanici vo Zvolene. Na nástupišti spozorovali dvoch mužov a vyzvali ich, aby predložili doklady. Muži žiadne doklady nemali a komunikovali lámanou angličtinou a policajtom sa snažili vysvetliť, že pochádzajú z Afganistanu a chcú ísť do Rakúska. Na pomoc si zavolali kolegov z cudzineckej polície, ktorí sa venujú problematike nelegálnej migrácie. Zistili, že sú to dve maloleté osoby pochádzajúce z Afganistanu. Neskôr boli maloletí cudzinci predvedení na policajné oddelenie za účelom ďalších úkonov v súvislosti s ich nelegálnym pobytom na území Slovenskej republiky. Dočasne budú umiestnení v Centre pre maloletých bez sprievodu v Medzilaborciach.

V treťom prípade poslal operačný dôstojník hliadku z obvodného oddelenia Svit do spoločnosti preveriť oznámenie o nepovolaných osobách v areáli súkromnej firmy. Pracovník si pri vykládke tovaru všimol v návese neznáme osoby. Po príchode hliadky vodič otvoril náves a vo vnútri sa nachádzalo päť mužov, štátnych príslušníkov Afganistanu. Policajti následne zistili, že sú všetci žiadateľmi o azyl v inom členskom štáte, a to v Rumunsku. Na základe toho začala Mobilná jednotka Policajného zboru Prešov konanie vo veci zaistenia na účel zabezpečenia prípravy a výkonu prevozu podľa Dublinského nariadenia. Cudzinci budú po vydaní rozhodnutia o zaistení eskortovaní do Sečoviec.

Vodič nákladného vozidla vyrazil s tovarom z Bulharska. Tovar nepodliehal colnej kontrole, preto nebol zabezpečený plombou. Cez Rumunsko a Maďarsko išiel až na Slovensko. Naposledy sa zastavil pri meste Debrecín v Maďarsku. Hranicu prekročil cez hraničný priechod Milhosť a pokračoval bez prestávky do Svitu.

Samozrejme v tomto období boli štandardne všetci cudzinci podrobení vyšetreniu na COVID-19, na výsledky sa zatiaľ čaká a dodržiavajúc všetky pandemické opatrenia,“ informuje polícia.

Zdroj Polícia SR

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. OK Dozvedieť sa viac