82% Nemcov verí, že USA už nieje spoľahlivým partnerom – anketa

Prevažná väčšina Nemcov verí, že USA už nie sú spoľahlivým partnerom pre Berlín, pokiaľ ide o politickú spoluprácu, podľa nového prieskumu. Vyplýva to z toho, že kanclírka Merkelová povedala, že Európa  sa už nemôže spoliehať na Washington.

Prieskum, ktorý zadal poskytovateľ verejnej služby TV ZDF, zistil, že 82% Nemcov verí, že USA už nie sú spoľahlivým partnerom, pričom len 14% verí, že je USA  spoľahlivým partnerom.Zvyšné štyri percentá boli neisté.

prieskum prišiel po tom, čo nemecká kancelárka Angela Merkelová uviedla, že Európa„potrebuje vziať svoj osud do svojich vlastných rúk“ apoznamenal, že„už to tak nie je, že nás Spojené štáty jednoducho len chránia.“

Merkelovej vyhlásenie prišlo po tom, ako americký prezident Donald Trump odstúpil od  iránskej jadrovej dohody napriek  výzve Nemecka, Spojeného kráľovstva a Francúzska, ktoré  vyzvali Trumpa, aby  USA zostalo súčasťou dohody.

Väčšina (65%) Nemcov je stále optimistická, že zostávajúci signatári iránskej dohody – Veľká Británia, Francúzsko, Nemecko, Čína a Rusko – budú úspešní v súlade s dohodou.Dvadsaťosem percent však je skeptických, že môžu pokračovať aj bez Washingtonu.

Medzitým sa účastníci prieskumu pýtali aj na to, či je Rusko spoľahlivým partnerom, pričom viac ľudí (36%) považuje Moskvu za dôveryhodnú ako Washington.

Prieskum bol zadaný spoločnosťou ZDF a vedený Mannheim Research Group.Rozhovory sa uskutočnili telefonicky s počtom 1200 náhodných účastníkov v období od 15. do 17. mája.

Foto zdroj: https://www.aktuality.sk/clanok/585056/trump-a-merkelova-ocenili-vyvoj-na-korejskom-polostrove/