Adam Žampa prebral štafetu reprezentantov v zjazdovom lyžovaní od pradeda

Adam Žampa prebral štafetu reprezentantov v zjazdovom lyžovaní od pradeda

Tatranec Adam Žampa (1990), slovenský reprezentant v zjazdovom lyžovaní, člen VŠC Dukla Banská Bystrica, sa venuje lyžovaniu pod vedením svojho otca už od detstva. Napokon, podmienky v okolí jeho domova – Starého Smokovca – sú priam ideálne pre tento zimný šport. K lyžovaniu mal tak len „na skok“.

„Aj keď to nešlo vždy úplne podľa mojich predstáv, lyžovanie ma vždy veľmi bavilo a stále baví. Robím ho zo srdca, pretože ten pocit, keď som práve na lyžiach, je neopísateľne krásny!“ vyznáva sa na svojej profilovej stránke Adam Žampa, ktorý lyžuje od troch rokov. Spolu spolu s bratom Andreasom sú už štvrtou lyžiarskou generáciou v rodine.

 Ich pradedo, Karol Bruk, reprezentoval Slovensko, tiež jeho dcéra Oľga Bruková (Adamova babka), neskôr Žampová, bola reprezentantkou Československa i za hranicami a najlepšie jej išiel zjazd. Dedo František Žampa, Pražák, sa kvôli lyžovaniu a láske prisťahoval do Tatier. Reprezentoval Československo a Duklu Liberec, otec Tomáš Žampa bol takisto v reprezentácii Československa.

V sezóne 2012/2013Adam Žampa zaznamenal svoj najväčší úspech medzi seniormi, keď v roku 2012 obsadil 9. miesto v obrovskom slalome v rakúskom Söldene. Na Zimných olympijských hrách v Soči v roku 2014 dosiahol 5.  miesto v superkombinácii a 6. miesto v slalome.

V sezóne 2014/ 2015 patrí medzi jeho najlepšie výsledky 7. miesto z rakúskeho Kitzbühelu v superkombinácií a 1. miesto v európskom pohári v disciplíne obrovský slalom v domácom stredisku Jasná.  V sezóne  2015/2016 obsadil v Kitzbüheli 5. miesto v superkombinácii, pričom ho delilo od premiérového pódia iba 16 stotín. Osobne si veľmi cení aj výsledky z minuloročných Majstrovstiev sveta v Schladmingu, kde skončil 13. v superkombinácii a 15. v slalome, s najrýchlejším druhým kolom. V obrovskom slalome obsadil 17. miesto.

Sezónu 2016/2017 Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní označoval Adam Žampa ako „zaručene“ najúspešnejšiu. Táto jeho „predtucha“ či želanie sa nenaplnili, do slalomu vo Val d´Isere v roku 2016 sa nedokázal presadiť. Kvôli hlásiacim sa zraneniam mal svoj výkon napriek odhodlaniu blokovaný.  Napokon sa jeho bratovi Andreasovi podarilo to, čo kvôli pretrvávajúcej bolesti zo zranení nedokázal Adam, a skončil na 22. mieste. V súčasnosti sa Adam Žampa radí vo Svetovom pohári do prvej 50-ky, v Majstrovstvách sveta sa nachádza v prvej 25-ke.

(kat)

Foto zdroj: https://www.aktuality.sk/clanok/449994/adam-zampa-nerozumiem-preco-sa-do-mojho-pripadu-zacala-miesat-politika/