Aj priveľa vody nášmu telu škodí

Aj priveľa vody nášmu telu škodí

Od odborníkov na výživu neustále počúvame, že máme piť dostatočné množstvo vody. Málokto nás však upozorní na to, že aj pitie jej priveľkého množstva je nebezpečné. Nadmerné pitie môže viesť až k intoxikácii vodou známej ak hyponatrémia, kedy sa z tela vyplavuje priveľa sodíka a ďalších minerálov. Intoxikácia vodou môže telo oslabiť, privodiť kŕče, v tých najhorších prípadoch spôsobiť kómu až smrť.

Ako zistíte, že pravdepodobne prijete priveľa vody? Ak napríklad nosíte celý deň pri sebe fľašu s vodou a vždy, keď ju vypijete, okamžite ju naplníte a zasa pijete. Pijete, aj keď nemáte smäd? Naše telo je naprogramované tak, aby sa v prípade dehydratácie smäd ozval, netreba sa „prelievať“ zbytočne.

Tento mechanizmus majú aj zvieratá – a pijú len toľko, koľko potrebujú. Varovným signálom je aj priezračný moč, zdravý by mal mať slamovo až priehľadne žltú farbu. Ak zistíte, že močíte viac ako šesť až osemkrát denne, je veľmi pravdepodobné, že pijete priveľa vody – v prípade, ak nemáte iné ochorenie. Pitie priveľkého množstva vody spôsobuje aj to, že obličky sa nedokážu zbaviť nadbytočnej tekutiny a voda sa začne zhromažďovať v tele.

Môže to spôsobiť nevoľnosť, zvracanie aj hnačku či bolesti hlavy, ktoré si môžeme zameniť s príznakmi dehydratácie. O nadmernom pití vody svedčia aj opuchy či zmena farby pokožky na rukách, nohách či na perách. Voda taktiež vyplavuje z tela elektrolyty, čo spôsobuje svalové kŕče.

Jedným zo znakov hyponatrémie je aj stála únava. Ak zaťažujeme obličky príliš veľkým množstvom tekutín, musia pracovať navyše, čo spôsobuje stres celému telo a rozkolíše aj hladinu hormónov. Je dôležité nájsť pre seba optimálne množstvo vody, ktorú denne potrebujeme aj spotrebujeme. Oba extrémy – primálo vody aj priveľa – škodia zdraviu. Osem až desať pohárov vody považuje väčšina ľudí za normálne, avšak aj tu sú rozdiely v závislosti od výšky, hmotnosti či telesnej aktivity jednotlivca.

(iri)

Foto zdroj: https://aproz.migros.ch/fr/connaissance-de-l-eau.html