Ak je ponuka na prácu v zahraničí príliš atraktívna, ide o podvod

Ak je ponuka na prácu v zahraničí príliš atraktívna, ide o podvod

Podvodné ponuky na prácu zahraničí prichádzajú vždy z emailových adries, ktoré nie sú pod doménami spoločností. Ide o fyzické osoby, ktoré sa nedajú stotožniť z konkrétnou firmou a ponuka býva príliš lákavá na to, aby mohla byť pravdivá – sľubuje vysoké čisté príjmy na úkor nejakých požiadaviek. Zúfalí ľudia, ktorí si v hladových dolinách na Slovensku nevedia nájsť kvalifikovanú a dobre platenú prácu, na takéto ponuky často „skočia“.

Na slovenskom trhu práce musia mať sprostredkovateľské agentúry platnú licenciu, ktorú vydáva Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny, uchádzač si má možnosť skontrolovať, či sa na zozname, ktorý je uvedený na webovom sídle úradu. Najčastejšie si podvodníci s prísľubom nereálne vysokých zárobkov vypýtajú vopred registračný či iný poplatok, ktorý im má vysnívanú prácu v zahraničí zabezpečiť. Niektorí na to, že naleteli podvodníkovi, prídu až po príchode do zahraničia, kde o nich nikto nič nevie.

Agentúry nemôžu od uchádzačov pýtať vopred žiadne peniaze za sprostredkovanie. Takéto ponuky ani nebývajú inzerované na oficiálnych pracovných portáloch, preto je dôležité preveriť si spoločnosť, resp. človeka, ktorý ponuku poslal. Rovnako by si uchádzač o prácu v zahraničí preveriť aj firmu, v ktorej by mal pracovať, zistiť, ako dlho je na trhu, akú bude mať hrubú mzdu, kto hradí ubytovanie a ďalšie okolnosti, za ktorých by mal byť zamestnaný.

(iri)

Foto zdroj: https://www.linkedin.com/pulse/how-many-jobs-should-you-apply-per-day-kelly-mitchell