Ako dlho vydrží Európa bez ruského plynu?

Ako dlho vydrží Európa bez ruského plynu?

Ak by sa vývoz ruského zemného plynu do Talianska zastavil, krajina Apeninského polostrova vydrží do vyhlásenia mimoriadneho režimu 15 dní. Vo svojom článku to uviedol taliansky denník La Stampa, ktorý tak reagoval na minulotýždňový výbuch plynu v Rakúsku. Ten spôsobil následné problémy v dodávkach plynu do viacerých európskych štátov.

Spravodajský portál RT sa v tejto súvislosti opýtal odborníkov na rozsah európskej závislosti od ruského plynu.

„V Taliansku je podiel ruského dovozu plynu na úrovni približne 37 percent. V Nemecku je okolo 28 percent. Nemecké spoločnosti bez ruského plynu fungovať o týždeň dlhšie ako talianske,“ vyhlásil pre RT Petr Puškarev, ktorý je hlavným analytik spoločnosti TeleTrade.

Avšak ďalšie európske štáty sú podľa jeho názoru na ruskom plyne ešte viac závislé ako Nemci a Taliani.

„Závislosť Slovinska, Grécka a Maďarska je na úrovni 41 až 45 percent. Bez plynu z Ruska budú čeliť silnému energetickému deficitu približne za 10 dní,“ povedal Puškarev a poznamenal, že takmer 100 percent sú na ruskom plyne závislí Slovensko, Česko, Fínsko, Litva, Lotyšsko a Estónsko.

Ako uviedol Ivan Karjakin, ktorý je investičným analytikom spoločnosti Global FX, Európska únia sa snaží zjednotiť sieť plynovodov z Európy, Ázie a Afriky do transeurópskych sietí s cieľom zabezpečiť bezproblémové dodávky plynu na kontinent. Dodal však, že rovnakú stratégiu má aj ruská štátna plynárenská spoločnosť Gazprom, ktorá napriek tomu, že je tradičným dodávateľom plynu do Európy, buduje aj zariadenia na skvapalnený zemný plyn (LNG). Tým podľa jeho názoru môže konkurovať lepšími cenami v dodávkach LNG napríklad z USA alebo Kataru.

„Brusel určite chápe, že nahradenie ruského plynu s americkým LNG nezvyšuje, ale naopak znižuje energetickú bezpečnosť EÚ. S najväčšou pravdepodobnosťou sa nebude chcieť vzdať spolupráce so spoločnosťou Gazprom. Tá však utrpí kvôli sankciám a tlaku USA,“ vysvetlil odborník a dodal, že boj sa ešte len začne.

Domnievame sa, že politika Európskej únie v otázke energetickej bezpečnosti sa ešte stále odvíja od toho, aké bude mať posledné slovo Washington. Aj keď mnohým v Európe už dochádza trpezlivosť s dôsledkami protiruských sankcií na hospodárstvo jednotlivých štátov.

Foto zdroj: https://www.rbth.com/news/2017/04/12/gazprom-has-built-over-400-miles-of-power-of-siberia-gas-pipeline_740786

(tom)