Ako prejsť po zľadovatenom teréne a nedolámať sa

Zima sa zatiaľ netvári príliš kruto, musíme však rátať s tým, že ešte len udrie. Jeden z jej nebezpečných prejavov je poľadovica. Pekne vyzerajú namrznuté kríky či stromy z okna vykúreného bytu, horšie je to s chodníkmi a cestami.

Stačí jeden neopatrný krok a človek ani nevie, ako sa ocitol na zemi. Pády na ľade mávajú veľmi vážne následky – zlomenina členka, úraz kolena alebo nebodaj zranenie chrbtice. Predísť nedobrovoľnej návšteve lekárskej pohotovosti namiesto tešenia sa z peknej zimy pomôže niekoľko malých trikov.

Treba robiť malé kroky a mať pokrčené nohy. V žiadnom prípade sa netreba ponáhľať. Riziko pádu zvyšuje aj ťažký batoh, znižuje schopnosť udržať rovnováhu, čiže najlepšie je z neho vyložiť všetko, čo sa dá. Ak môžete pridržiavajte sa niečoho – zvlášť pri chôdzi po schodoch. Ak padáte, pokrčte končatiny a pri páde dozadu sa snažte pritiahnuť bradu k hrudi, aby ste nedopadli celou silou na hlavu.

Pomôcť môžu aj protišmykové návleky, trekingové palice, obuv s protišmykovou podrážkou, ktorá pevne drží členok. Dajú sa použiť aj snehové reťaze určené na pneumatiky, ale veľmi jednoduchým a účinným trikom je natiahnuť si na topánky staré ponožky.

(iri)

Foto zdroj: https://casprezeny.azet.sk/clanok/112514/spadli-ste-na-zladovatenom-chodniku-teraz-vas-uz-neodbiju-od-koho-a-ako-ziadat-bolestne