Ako sa jedlom brániť pred chrípkou a nachladnutím

Nielen bolesť v hrdle, ale aj vo svaloch či kĺboch predznamenáva nachladnutie či nebodaj chrípku. Nie je však potrebné hneď siahnuť po tabletkách, naše staré mamy mali mnoho dobrých rád na to, ako chorobe predísť alebo ako s ňou účinne zabojovať.

Medzi účinné prírodné lieky patrí chren. Obsahuje živiny s antibakteriálnym a antibiotickým účinkom, jeho silice rozpúšťajú sekrét usadený na slizniciach dýchacích ciest. Veľmi dobré je postrúhať dve polievkové lyžice chrenu a zmiešať s lyžicou vody, mali by sme užívať trikrát denne jednu čajový lyžičku.

Azda najlepším liekom proti kašľu je cibuľa – sirup si vyrobíme tak, že kolieska cibule presypávame v nádobe cukrom, najlepšie trstinovým. Cibuľa o niekoľko hodín pustí šťavu a tú užívame podľa potreby niekoľkokrát denne po lyžičkách. Dobrý je aj cibuľový čaj – do 200 mililitrov vody dáme na 5 minút variť na drobno nakrájanú cibuľu, necháme 10 minút vylúhovať a osladíme medom, pijeme niekoľkokrát denne.

Neoceniteľným pomocníkom v boji proti chorobám je med. Repový si pripravíme tak, že z čiernej repy odrežeme špičku, vnútrajšok vydlabeme a do tretiny objemu nalejeme med. Necháme cez noc postáť, med za ten čas vytiahne z repy šťavu. Päťkrát denne dáme do teplého mlieka za lyžicu a vypijeme.

Najuniverzálnejším liekom je azda cesnak, ktorý je výborným antibiotikom a mali by sme ho v čase zvýšeného výskytu chorôb jesť čo najviac – a to aj surový, aj v nátierkach či urobiť si cesnakovú polievku.

A ešte jeden liek – výhradne pre dospelých. Ohrejeme 200 ml mlieka, pridáme frťana rumu a dve lyžice medu. Po dvoch takýchto hrnčekoch sa budete ráno cítiť ako rybička.

Foto zdroj: https://www.recepty.sk/recept/6077/univerzalna-domaca-medicina/

(iri)