Ako si Bratislava ctí svojich návštevníkov aj obyvateľov

Ako si Bratislava ctí svojich návštevníkov aj obyvateľov

Atrakciou všetkých európskych miest sú vianočné trhy. Sú vďačným cieľom, napriek hrozbám teroristov, najmä pre turistov, ale aj domácich. Bratislavské vianočné trhy sú navyše obohatené okrem Hviezdoslavovho a Hlavného námestia aj o ďalšiu atrakciu – trhy na hrade.

Je zjavné, že naše hlavné mesto sa stalo obľúbenou destináciou nielen pre Rakúšanov či Čechov, ale cez víkend bolo počuť aj chorvátčinu, srbčinu, maďarčinu či angličtinu. Práve na Bratislavskom hrade boli davy turistov, ktorí sa však odtiaľ mohli dostať pokojne aj sanitkou či na nosidlách. Cestou z hradu ale i na hrad všetkými smermi boli chodníky s neodprataným snehom a ľadom, ktorý správne zmrznutý útočil na všetkých – i na pripravených. Elegantnejšie topánky ako baganče hrozili rizikom úrazu. Zima bola ako v ruskom filme, ale nikomu nenapadlo, že návštevníkom by pomohlo nielen varené víno či grog, ale aj zapnúť vykurovacie telesá, ktoré na námestí inštalované boli. Neosvetlený východ z hradu do podhradia cez schody v tuneli hrozil tragickými pádmi, ktorým bránil len stisk davov postupujúcich dole slepačími krokmi.

Poplatok za WC v galérii na hrade – 80 centov – nezodpovedal službám, ktoré poskytujú, ešte aj voda na umytie rúk bola studená. Chápeme aj potrebu bezpečnostných opatrení na Hviezdoslavovom námestí kvôli teroristickej hrozbe útokov, ale betónové zátarasy na námestí sú oproti Merkelovej vianočným balíčkom skutočne ohavné. Ešte parádnejšie vítalo hostí Hlavné námestie, takmer v strede cesty smerom od Čumila po sochu Šéne Náciho kopa ľadového špinavého snehu. Zamastené a otrasne špinavé stoly akoby tiež nikto neutieral minimálne niekoľko hodín, pri takej vyťaženosti by sa zišlo aj niekoľkokrát denne. Zaujímavé boli aj ceny – na hrade nezriedka dvojnásobné, ako v podhradí.

Nuž čo, vianočné trhy sú drahou zábavkou, každý Bratislavčan ich však navštívi aspoň raz za sezónu a bol by zrejme aj rád, keby sa za neporiadok nemusel pred turistami hanbiť, hoci nie je každý z mešťanov spoluvinný za neporiadok, ktorý dopustil terajší primátor. Ten sa kedysi ešte ako poslanec mestského zastupiteľstva hotoval urobiť raz poriadok, ale zatiaľ iba nedokáže ani len slušne odpovedať mestským poslancom a občanom, za čo hlavné mesto platí upratovacej službe ťažké peniaze, hoci upratovať tú firmu ešte nikto v meste nevidel…

Foto zdroj: http://slovakia.travel/vianocne-trhy-v-bratislave

(iri)