Ako zasahuje A. Kiska do slobody elektronických médií

Ako zasahuje A. Kiska do slobody elektronických médií

Andrej Kiska chce zjavne obmedzovať názory tých, čo na sociálnych sieťach a najmä v statusoch cez facebook majú iný názor, ako má on sám. Počas pracovnej cesty do USA sa rozhodol o tom diskutovať s vedením firmy Facebook.

Pripomeňme si, čo prebehlo médiami: „V čase, keď mnohé spoločnosti bojujú s extrémistickými vyjadreniami namierenými voči iným náboženstvám či rasám, sa spoločnosť Facebook chystá výrazne posilňovať tímy ľudí, ktorí budú zverejnené príspevky vyhodnocovať v jazyku príslušnej krajiny. V prípade šírenia nenávisti ich potom okamžite zmažú.

Po návšteve sídla spoločnosti Facebook o tom informoval slovenský prezident Andrej Kiska a dodal: „Diskutovali sme o tom, aká je situácia na Slovensku, ako sa zneužíva rómska problematika na šírenie extrémizmu. Čo ma veľmi potešilo je, že Facebook si je plne vedomý toho, akú má zodpovednosť a veľmi intenzívne uvažuje, ako to riešiť. Je pravdou, že zatiaľ extrémisti a šírenie nenávisti má trošku náskok, ale verím, že sa to vo veľmi krátkom čase stratí,“ zdôraznil prezident.

Zároveň potvrdil, že ako on, tak aj podpredseda vlády pre investície a informatizáciu SR Peter Pellegrini (Smer-SD) sú pripravení v tom spoločnosti pomôcť, aj keď nie je jednoduché jednotlivé príspevky vyhodnocovať a odlíšiť „čo je len možno humor a čo je skutočné šírenie nenávisti“.

Odkedy však prezident štátu má akékoľvek právo zasahovať do názorov občanov SR, ktorí diskutujú na sociálnych sieťach, nielen cez facebook? Takúto kompetenciu mu Slovenská ústava neposkytuje a ani iný zákon mu nič podobné neumožňuje. Pán Kiska si na poste hlavy štátu niečo domýšľa, alebo si azda pomýlil dôvody, prečo bol zvolený za prezidenta SR a komu má slúžiť!

Sám Andrej Kiska z pozície prezidenta republiky neraz očividne svojím konaním vyvoláva napätie medzi občanmi SR a snaží sa ich poštvať proti sebe. On osobne môže byť za svoje vyjadrenia pokladaný za príklad haterstva (nenávistnosti) šírenej cez médiá, ktoré mu dávajú priestor vystupovať proti skupinám ľudí, čo odmietajú neoliberalizmus, falošnú sociálnu demokraciu a hlásia sa k roduvernosti Slovákov. Nastal čas na zmenu hlavy štátu tak, aby tam konečne raz bol taký človek, ktorý je nielen podľa cestovného pasu či občianskeho preukazu aj srdcom Slovák a bude vykonávať činnosť pre blaho všetkých slovenských občanov.

Karikatúra pre NN – Dušan Tik

(iri)