Allan Mikušek: Spievam o životných radostiach a starostiach

Allan Mikušek: Spievam o životných radostiach a starostiach

Najznámejší a najpopulárnejší slovenský country spevák Allan Mikušek oslávil životné jubileum, ktoré mu prinieslo do života silu, energiu, vyrovnanosť a veľa chuti rozdávať radosť svojimi pesničkami. Prekonal množstvo osobných, vzťahových problémov, dokonca sa musel vyrovnať s onkologickým ochorením syna, ktoré sa však skončilo šťastne, a tak dnes koncertuje, spieva, tvorí. Stretli sme ho na prezentácii knihy, ktorú obohatil niekoľkými pesničkami a prezradil nám aj niečo o svojich plánoch do budúcnosti.

Rok 2017 sa u vás niesol v znamení dvoch výročí, ktoré sa však pomaly preniesli aj do roku 2018. Čo nám o nich poviete?

Veľké jubileá ma sprevádzajú, dovŕšil som päťdesiatku – veselý vek…

Cítite sa na ňu?

Dnes sa cítim na šesťdesiat, lebo som prechladnutý, nadopovaný liekmi. Sľúbil som však kamarátom, dokonca zadarmo, odspievať niekoľko piesní na tejto akcii, tak v rámci zodpovednosti som tu. Inak sa cítim na dvadsaťosem. Druhé výročie sa týka môjho profesionálneho pôsobenia na hudobnej scéne, ktoré trvá dvadsaťpäť rokov.

Oslavy sa chystajú?

Nič mimoriadne, stále mám koncerty, ale predsa len jeden bude výnimočný – 30. januára v športovej hale na bratislavských Pasienkoch. Nebudem tam sám, ale pozval som si ľudí, ktorých dlho poznám, s ktorými ma niečo pekné spája. Bude tam Vašo Patejdl, ktorý ma ovplyvnil natoľko, že bez neho by som asi nikdy nebol spevákom. Okrem toho sme kamaráti aj v súkromí, vieme sa skvele zabaviť a porozprávať si vtipy o spevákoch, Vašo o mne a ja o ňom…

Vašo však nebude jediný hosť…

Nie, príde Michal David, Peter Cmorik, František Nedvěd a Vojta Nedvěd a Tiebreak, Beáta Dubasová, Michaela Tučná, Tomáš Linka, Petr Kocman, Tučňáci, takže super zostava a bude veľká zábava. Aj keď sa musím priznať, že mám trochu trému, predsa len to bude veľké, v tomto sa asi prejavuje i vek…

Duet Allana Mikušeka a Beáty Dubasovej:

https://www.youtube.com/watch?v=vOcyNwMrKG0

Keby ste mali zhodnotiť tých dvadsaťpäť rokov, aké boli? Nebolo to vždy jednoduché…

To je pravda, ale zavinil som si to sám. Riešil som veci, ktoré dnes pokladám tak trochu za nezmysly a ktoré človek, aby napredoval v práci, pri ktorej naozaj musí byť sústredený a v pohode, nemôže miešať do profesie. Boli to vzťahové záležitosti, potom sa pridružili zdravotné problémy členov rodiny a nastala akási apatia. Chodil som neskoro na vystúpenia až tak, že som zaparkoval rovno za pódiom, doslova naň vyletel a spieval. Pravdou však je, že som na javisku vydal zo seba maximum, nikdy som nič neodflákol. Pesničky som odovzdával na poslednú chvíľu, dokonca som bol v stave, že som nedokázal písať texty a nik sa nevedel trafiť do mojej pusy textami. Posielali mi veci o kovbojoch, pištoľníkoch, a toto nie je moja parketa. Spievam o bežných životných radostiach a starostiach, ako sú láska, rozchody, stretnutia.

Dnes chodíte načas?

Neuveriteľné, ale ja radšej prídem o dve hodiny skôr ako o minútu neskôr, v tomto cítim ten vek.

Možno to bude aj tým, že konečne ste našli vyrovnané súkromie, vzťah, ktorý vám nekomplikuje život…

To je pravda, ale nie je to o tom, že som si teraz našiel babu. Poznáme sa od roku 2011, len sme museli prekonať rôzne peripetie, mám v nej oporu, nie konflikty, a to je super.

V kapele vás sprevádza aj syn.

Obe moje deti sú hudobne nadané a nehovorím to preto, že sú moje. Dcéra skvele spieva, dokonca si v Nashville nahrala demo album, ktorý však nevydala, lebo sa jej splnil iný sen – po ukončení filozofie sa dostala na psychológiu. Pracuje v tejto oblasti a vzhľadom na jej talent mi je aj ľúto, že so spevom skončila. Je však šťastná, a to je podstatné. Syn je bubeníkom v mojej kapele, ktorú tvoria jeho rovesníci – chlapci okolo 27 rokov, čo aj mňa výborne naštartovalo.

Kto koho poslúcha?

Určite netrieskam päsťou do stola, že som najstarší a kapela nesie moje meno, tak budete poslúchať. Naopak, rád počúvam mladých a konzultujem s nimi veci. Sú talentovaní, majú rozhľad, rešpektujem ich.

Na čo sa tešíte v roku 2018?
Som plný energie, chuti do práce, takže koncerty. Chcel by som sa vrátiť na české javiská a verím, že na mňa nezabudli. Zo spomínaného koncertu chcem urobiť živé CD, ak všetko dobre dopadne aj DVD, samozrejme, nový album s novými pesničkami. Vo výhľade mám aj vianočný album, ale s mojimi pôvodnými pesničkami.  Ak by sa vyskytli na ňom známe vianočné melódie, tak určite v origináli, nie robiť slovenské texty na americké alebo latinské pesničky. Plánov a síl je dosť, tak sa na ten nový rok teším. Verím, že aj vaši čitatelia, ktorým želám, aby mali krásny rok a najmä bez chorôb.

(olv)

Foto: Anna Olvecká pre NN