Američana sú sklamaní Putinovými vyhláseniami o nových ruských zbraniach

Američana sú sklamaní Putinovými vyhláseniami o nových ruských zbraniach

Najvyšší predstavitelia Pentagonu vyjadrili sklamanie nad oznámením ruského prezidenta, ktorý sa minulý týždeň zmienil o vývoji nových ruských supermoderných zbraní. Podľa ich názoru sa totiž budú používať výlučne na „zastrašenie“ Spojených štátov a ich spojencov.

„Myslím si, že vyhlásenia ruského prezidenta Putina, aj keď nie sú prekvapujúce, boli sklamaním. Zatiaľ čo sme si boli vedomí rozvoja kapacít Ruska a pozorne tento vývoj sledujeme vývoj, je sklamaním, že prezident Ruskej federácie sa rozhodol o týchto schopnostiach hovoriť takým spôsobom, ako to urobil,“ povedal námestník ministra obrany John Rood v debate amerického Výboru pre strategické sily.

Ruský prezident pred ruskými poslancami hovoril o vývoji novej balistickej rakete s kódovým označením Sarmat, o ktorej sa zmienil, že žiaden protiraketový systém ju nedokáže zachytiť. Vladimír Putin v súvislosti s hrozbou zo strany Spojených štátov o použití jadrových zbraní povedal, že Rusko si „vyhradzuje právo použiť jadrové zbrane iba v reakcii na jadrový útok alebo útok zbraňami hromadného ničenia proti jeho spojencom, prípadne na konvenčný útok, ktorý ohrozuje existenciu štátu“. Bližšie v článku Národných Novín.

Veliteľ amerického strategického velenia, generál John Hyten povedal, že Putinove vyhlásenia nie sú prekvapením a len posilňujú záväzok Ruska rozvíjať zbrane určené na zastrašenie a nátlak proti USA a ich spojencov.

John Rood potom znova zopakoval americkú mantru, že systémy protiraketovej obrany Spojených štátov nemali nikdy v úmysle neutralizovať ruský ani čínsky strategický jadrový arzenál.

Ruský prezident sa však vyjadril, že USA odmietli spolupracovať na spoločnom systéme protiraketovej obrany a dodal, že preteky v zbrojení odštartovali v momente, keď Washington vycúval zo zmluvy o protiraketovej obrane (ABM).

Foto zdroj: http://onthenewsnow.com/news/doctrine-of-mutually-assured-destruction-is-good-for-another-10-years/

(tom)