Američania plánujú zostať v Afganistane, napriek tomu že ich stratégia zlyháva

Napriek tomu, že Spojené štáty stojí vojenská prítomnosť v Afganistane ročne 12,5 miliárd amerických dolárov, bude Washington aj naďalej viesť svoju najdlhšiu vojna na dobu neurčitú. Americkému Kongresu to oznámili predstavitelia ministerstva obrany.

Na zasadnutí výboru amerického Senátu pre ozbrojené sily sa americký minister obrany James Mattis vyjadril, že posilnená ofenzíva namierená proti hnutiu Taliban povzbudí povstalcov k zmiereniu, čo prispeje k ukončeniu vojny.

Predseda Zboru náčelníkov štábov americkej armády Joseph Dunford senátnemu výboru povedal, že Taliban doteraz operoval s časovým plánom, ktorý počítal s odchodom americkej armády. Ako dodal generál, hnutie to motivoval k boju, avšak teraz už podobný časový plán neexistuje.

“Chceme, aby nemali žiadnu nádej, že budú niekedy víťazmi,” doplnil ho šéf Pentagonu.

Viacerí senátori vyjadrili pochybnosť nad tým, že by Spojené štáty svoju 16 rokov trvajúcu vojnu vôbec vyhrali. Generál Dunford vyhlásil, že americká armáda vyhrá. Minister Mattis však priznal patovú situáciu a dodal, že Amerika nedosiahla bodu, ktorý by mohol priniesť efektívne politické riešenie situácie. Vyjadril tiež obavy z krokov zo strany Ruskej federácie. Počas minulotýždňovej návštevy Afganistanu obvinil Moskvu s podpory hnutia Taliban.

Rusko totiž vyzvalo na politické riešenie, v rámci ktorého by sa viedol dialóg s Talibanom. Podmienkou má byť, že povstalci prerušia svoje teroristické väzby, ukončia ozbrojené akcie a budú rešpektovať afganskú ústavu. Toto stanovisko v podstate zastávajú aj Spojené štáty.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov koncom augusta vyhlásil, že nová americká stratégia v Afganistane nemá šancu na úspech, pretože sa spolieha predovšetkým na použitie sily.

“Hlavný dôraz v novej stratégii, ktorá bola vyhlásená Washingtonom, spočíva v urovnaní konfliktu prostredníctvom použitia sily. Myslíme si, že tento prístup vedie do slepej uličky,” povedal Lavrov  24. augusta.

Osobitný vyslanec ruského prezidenta v Afganistane ten istý mesiac povedal, že Moskva nevidí opodstatnenie ďalšej prítomnosti amerického kontingentu v Afganistane.

“Americká kampaň v Afganistane zlyhala. Afganistan sa môže stať globálnym inkubátorom medzinárodného terorizmu. V skutočnosti sa to do týchto rozmerov čiastočne rozrástlo,” uviedol pre ruský denník Izvestija  Zamir Kabulov.

Foto zdroj: https://www.upi.com/Mattis-Dunford-press-Congress-for-increased-stable-budgets/2211497554971/

(tom)