Američania pomohli Rusom odhaliť teroristický útok v Petrohrade

Američania pomohli Rusom odhaliť teroristický útok v Petrohrade

Ruský prezident Vladimír Putin sa poďakoval svojmu americkému kolegovi Donaldovi Trumpovi za pomoc pri odhalení plánovaného teroristického útoku v Petrohrade. Údaje poskytnuté CIA umožnili ruským bezpečnostným službám teroristov nájsť a zadržať.

Šéf Kremľa vyjadril svoju vďačnosť Trumpovi v telefonickom rozhovore a dodal, že ruské bezpečnostné služby sú vždy pripravené zdieľať podobné informácie o plánovaných útokoch na americkom území so svojimi americkými kolegami.

Putin pri tejto príležitosti šéfa Bieleho požiadal o tlmočenie poďakovania riaditeľovi CIA Mikeovi Pompeovi, ako aj agentom, ktorí informácie o teroristoch zhromaždili. Poznamenal, že údaje poskytnuté Spojenými štátmi stačili na to, aby členov extrémistickej bunky vystopovali a následne zadržali.

Biely dom neskôr vo svojom vyhlásení uviedol, že „prezident Trump ocenil telefonický rozhovor, v ktorom prezidentovi Putinovi povedal, že on a celá spravodajská komunita Spojených štátov s radosťou pomohla zachrániť toľko životov“. Washington tiež potvrdil, že americké spravodajské agentúry poskytli Rusku informácie „týkajúce plánovaného veľkého teroristického útoku v Petrohrade“.

Ruskej federálnej bezpečnostnej službe (FSB) sa na základe informácii od Američanov podarilo zatknúť členov ruskej teroristickej bunky napojenej na tzv. islamský štát v ruskom meste Petrohrad. Extrémisti plánovali sériu útokov na verejných priestranstvách, vrátane samovražedného bombového útoku a výbuchu v blízkosti Kazanskej katedrály, ktorá sa nachádza v centre mesta.

Počas policajnej razie, ktorú FSB vykonala minulý týždeň zo stredy na štvrtok, našli príslušníci Federálnej bezpečnostnej služby veľké množstvo výbušnín, zbraní a munície, ako aj zariadenie na výrobu bômb.

Pred možnosťou teroristického útoku v Rusku počas nadchádzajúcich týždňov varoval začiatkom minulého týždňa aj riaditeľ FSB Aleksandr Botnikov.

Pomoc USA odhaliť teroristickú hrozbu je dôkazom toho, že v spravodajskej komunite Spojených štátov, ale aj v prostredí Donalda Trumpa existujú sily, ktoré sú na rozdiel od skupín tzv. temného štátu ochotné čeliť reálnym hrozbám a v tomto smere aj pomáhať.

Foto zdroj: http://www.pravdareport.com/news/russia/kremlin/03-05-2017/137644-trump_putin-0/

(tom)