Američania sa boja vytvorenia mechanizmu na vyšetrovanie chemických útokov v Sýrii

Američania sa boja vytvorenia mechanizmu na vyšetrovanie chemických útokov v Sýrii

Spojené štáty dôrazne odmietli návrh rezolúcie Bezpečnostnej rade OSN, ktorý predložilo Rusko. Jeho cieľom je vytvorenie vyšetrovacieho mechanizmu na objektívneho preskúmanie všetkých obvinení z chemických útokov v Sýrii.

Ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia uviedol, že vyšetrovanie by malo byť založené na bezchybných a nezvratných údajoch získaných transparentným a dôveryhodným spôsobom.

Mandát spoločného vyšetrovacieho mechanizmu (JIM) OSN a Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) skončil v novembri po niekoľkých neúspešných pokusoch BR OSN o rozšírenie jeho právomocí. Moskva opakovane kritizovala postup JIM ohľadne vyšetrovania chemických útokov v Sýrii vrátane aprílového incidentu v meste Chán Šajchún, ktoré sa nachádza v provincii Idlib.

Moskva tvrdí, že vyšetrovanie JIM bolo plné systémových nedostatkov, špekulácií a chýbali v ňom presvedčivé dôkazy. Navyše často sa zakladalo na tvrdení pochybných zdrojov. Hlavným sporným bodom bolo to, že tím nerešpektoval základný princíp overovania, ktorý spočíva v získaní biomedicínskych a environmentálnych vzoriek z miesta činu.

Zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN zvolalo Rusko, aby mohlo diskutovať o situácii v Sýrii vrátane nových obvinení proti sýrskej vláde v súvislosti s údajným chemickým útokom na predmestí Damasku.

Americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová však ruský návrh dôrazne odmietla. Zároveň obvinila Moskvu, že sa snaží ochraňovať sýrskeho prezidenta Bašára Asada zo zločinov, z ktorých ho Spojené štáty obviňujú, avšak tie nie sú podopreté dôkazmi. Haleyová tvrdí, že Rusko sa snaží skryť pravdu, že Asad naďalej používa chemické zbrane proti vlastným obyvateľom.

Americké odmietnutie ruského návrhu podľa Nebenziu dokazuje, že vytvorenie profesionálneho a nezávislého vyšetrovacieho mechanizmu je to posledné, čo chce Washington.

Americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson počas svojej utorkovej návštevy Francúzska obvinil sýrsku vládu zo zodpovednosti za pondelkový chemický útok vo Východnej Ghúte, pri ktorom bolo údajne 20 ľudí zranených. So správou, ktorá nebola overená, vyšla kontroverzná organizácia Biele helmy a Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Londýne.

Nedostatok dôkazov však Tillersonovi nebránil, aby zo spoluzodpovednosti za údajný útok obvinil Rusko.

Zhodou okolností sa parížska konferencia, na ktorej sa zúčastnil šéf americkej diplomacie a ktorej cieľom je identifikovať a potrestať pôvodcov incidentov s chemickými zbraňami, konala deň po údajnom útoku. Žeby náhoda? …

Foto zdroj: https://www.timesofisrael.com/is-said-to-carry-out-deadly-chemical-attack-on-syrian-army/

(tom)