Američania zverejnili dokumenty o atentáte na Kennedyho. Nie však tie, ktoré sa týkajú žijúcich aktérov

Američania zverejnili dokumenty o atentáte na Kennedyho. Nie však tie, ktoré sa týkajú žijúcich aktérov

Viac ako polstoročie po zavraždení amerického prezidenta Johna F. Kennedyho, zverejnila Správa národných archívov Spojených štátov niektoré z tajných dokumentov, v ktorých sú uvedené podrobnosti o atentáte na vtedajšieho šéfa Bieleho domu. Terajší prezident Donald Trump vyhlásil, že je pripravený zverejniť dodatočné dokumenty.

Na sklonku svojho funkčného obdobia v roku 1992, podpísal vtedajší americký prezident George H. W. Bush zákon, na základe ktorého majú byť do 25 rokov zverejnené všetky dokumenty týkajúce sa Kennedyho vraždy. Avšak len v tom prípade, ak súčasný prezident Spojených štátov nerozhodne, že by zverejnené informácie mohli poškodiť spravodajské služby, právny poriadok, vojenské operácie alebo zahraničné vzťahy.

Termín uplynul 26. októbra a Správa národných archívov zverejnila na internete viac ako 2800 dokumentov, ktoré schválil prezident Trump. Šéf Bieleho domu však oznámil, že nie všetky materiály o atentáte na Kennedyho budú zverejnené. Dôvodom boli námietky americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) a Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI). Ako povedal Trump, nemal inú možnosť, pretože v tomto prípade ide o národnú bezpečnosť a jej možné ohrozenie. O definitívnom zverejnení zvyšnej časti sa má rozhodnúť do 180 dní.

Po konzultácii so spravodajskými službami sa americký prezident D. Trump 28. októbra vyjadril, že je pripravený zverejniť všetky archívne súbory. Poznamenal však, že verejnosti nebudú odhalené mená stále žijúcich osôb, o ktorých je v dokumentoch zmienka.

Bývalý americký prezident bol zastrelený 22. novembra 1963 počas jeho návštevy amerického mesta Dallas. Podľa oficiálnej verzie bol páchateľom atentátu osamelý strelec – Lee Harvey Oswald. Avšak tejto verzii, rovnako ako aj príbehu o páde newyorských Dvojičiek, verí čoraz menej ľudí.

Viaceré okolnosti a súvislosti naznačujú, že za Kennedyho vraždou môže stáť tzv. kriminálny Syndikát, resp. štát v štáte alebo anglickým termínom povedané deep state (temný štát). John F. Kennedy totiž svojou mierovou politikou, ochotou skoncovať so Studenou vojnou a záujmom spolupracovať s bývalým Sovietskym zväzom, predstavoval prekážku v aktivitách vojensko-priemyselného komplexu.

Utajené mená, ktoré sa časom zverejnia budú podľa Národných Novín pre mnohých ľudí predstavovať studenú sprchu, pretože s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o veľmi prominentné osoby. To je aj dôvod, prečo ich zverejnenie môže ohroziť americkú národnú bezpečnosť. Ide o bezpečnosť súčasného amerického establišmentu, vojensko-priemyselného komplexu, ale predovšetkým osôb v jeho pozadí  …

Foto zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:JFK_limousine.png

(tom)