Americké jednotky opúšťajú Irak, aby sa mohli premiestniť do Afganistanu

Americké jednotky opúšťajú Irak, aby sa mohli premiestniť do Afganistanu

Presunutie časti americkej armády, ktorá doteraz pôsobila v Iraku, je súčasťou dohody medzi Bagdadom a koalíciou pod vedením Spojených štátov.

„Pokračujúca prítomnosť koalície v Iraku bude založená na podmienkach, ktoré budú primeraná potrebám a budú koordinované s irackou vládou,“ uviedol hovorca koaličnej armády Ryan Dillon.

Nemenovaný iracký predstaviteľ, ktorý je blízkym spolupracovníkom irackého premiéra Hajdara Abádího v tejto súvislosti vyhlásil, že z územia Iraku sa stiahne približne 60 percent amerických vojakov. Znamená to, že krajinu bude aj naďalej okupovať 4 tisíc príslušníkov armády Spojených štátov.

Vládne zdroje v Bagdade síce začiatok sťahovania vojakov nepotvrdili, viacerí novinári však na západe Iraku zaregistrovali pohyb vojsk. Americká armáda oznámila, že jej zámerom je teraz sústrediť svoje úsilie na Afganistan.

Pripomíname, že uvedené informácie prichádzajú pred konaním všeobecných volieb v Iraku. Otázka prítomnosti americkej armády je jednou z najdôležitejších tém predvolebnej kampane.

Boj proti tzv. islamskému štátu pod vedením americkej koalície USA na území Iraku odštartoval v auguste roku 2014, ako súčasť obmedzenej intervencie. V decembri minulého roku oznámil Irak víťazstvo nad islamským štátom, ktorý svojho času kontroloval až tretinu štátu.

Upozorňujeme, že presunutím okupačných vojsk Spojených štátov do Afganistanu sa nič nevyrieši. Nová stratégia amerického prezidenta Donalda Trumpa podľa mnohých nemá šancu na úspech, pretože sa spolieha predovšetkým na použitie sily. Bývalý afganský prezident Hamíd Kazaj v októbri minulého roku vyhlásil, že USA využívajú v Afganistane tzv. islamský štát ako nástroj destabilizácie celého regiónu.

Foto zdroj: https://english.almanar.com.lb/39741

(tom)