Americkí politici sa dohodli na dočasnom financovaní federálnej vlády

Americkí politici sa dohodli na dočasnom financovaní federálnej vlády

Po troch dňoch vládneho shutdownu dospel americký Senát k dohode, ktorá zabezpečí dočasné financovania federálnych inštitúcií do 8. februára. Demokrati blokovali financovanie federálnej vlády a požadovali od republikánov garanciu ochrany migrantov, ktorí do USA prišli bez dokladov ako deti.

Príslušný program pod skratkou DACA prijala ešte predchádzajúca administratíva Baracka Obamu a jeho cieľom je ochrana mladistvých pred deportáciou.

Zákon o dočasnom financovaní podporilo v americkom Senáte 81 senátorov a 18 zákonodarcov bolo proti. V druhej komore Kongresu Spojených štátov – Snemovni reprezentantov hlasovalo za 266 a proti 15O zákonodarcov.

Ako sme správne predpokladali, politici amerického establišmentu z demokratickej aj republikánskej strany dospeli už tento týždeň k vzájomnej dohode o financovaní vlády.

„Teší ma, že demokrati dostali rozum,“ vyhlásil v reakcii Donald Trump. Zároveň oznámil, že jeho vláda vypracuje dlhodobú dohodu o prisťahovalectve, avšak len za predpokladu, že to bude dobré pre Spojené štáty.

Americkí republikáni nechceli o DACA rokovať skôr, ako predstavitelia demokratickej strany neschvália dočasné financovanie vlády. Demokratom však dali prísľub, že program prijatý Obamovou vládou bude platiť do marca tohto roku. Tí však napriek tomu vyjadrujú pochybnosti, že republikáni budú program DACA v jeho doterajšej podobe podporovať aj naďalej.

Vodca republikánskych senátorov Mitch McConnell vyhlásil, že dúfa, že sa nakoniec podarí dosiahnuť dohodu nielen o programe DACA, ale aj o múre na hraniciach s Mexikom, vojenskom rozpočte, alebo výdavkoch na likvidáciu živelných pohrôm.

Pripomíname, že z dôvodu tzv. shutdownu bolo zastavené fungovanie viacerých federálnych úradov a agentúr. V dôsledku toho zostalo v pondelok doma na neplatenej dovolenke približne 850-tisíc štátnych zamestnancov.

Foto zdroj: http://abcnews.go.com/Politics/congress-agrees-fund-government-weeks-immigration-debate-continues/story?id=52522136

(tom)