Americký súd zakázal Trumpovi zrušiť program chrániaci prisťahovalcov

Americký súd zakázal Trumpovi zrušiť program chrániaci prisťahovalcov

Sudca v New Yorku zablokoval plán prezidenta Spojených štátov, v ktorom sa Donald Trump snažil zrušiť program svojho predchodcu Baracka Obamu. Zámerom iniciatívy predchádzajúceho šéfa Bieleho domu bolo zabezpečenie víz pre tých prisťahovalcov, ktorí na územie Spojených štátov prišli so svojimi rodičmi ešte ako deti.

Predĺženie fungovania programu pod skratkou DACA bolo jednou z podmienok amerických demokratov, aby svojimi hlasmi začiatkom februára odblokovali dočasné zastavenie financovania federálnych inštitúcií. Od republikánov požadovali garanciu ochrany migrantov, ktorí bez dokladov ako mladiství prišli do USA.

Podobný verdikt vydal v januári aj súd v San Franciscu, proti ktorému sa stihlo ministerstvo spravodlivosti odvolať.

Newyorský sudca Nicholas Garaufis svojím rozhodnutím nariadil, aby americká vláda aj naďalej pokračovala vo vydávaní víz mladým prisťahovalcom. Uviedol tiež, že dôvody ktorými v prospech zrušenia programu DACA argumentoval minister spravodlivosti, nie sú dostatočné. Jeff Sessions totiž tvrdil, že Obamov dekrét chrániaci 800-tisíc prisťahovalcov sa vyhol schvaľovaciemu procesu v americkom Kongrese.

Napriek rozhodnutiu sudcu vyjadrilo americké ministerstvo spravodlivosti odhodlanie svoj postoj k programu DACA obhajovať aj naďalej.

Prezident Trump chcel zrušenie dekrétu svojho predchodcu spojiť s prijatím nového imigračného zákona, ktorého cieľom by bola výstavba múru na hraniciach s Mexikom. V predvolebnej kampani to bol jeden zo sľubov, ktorý svojim občanom súčasný prezident dával.

Foto zdroj: https://www.cnbc.com/2018/01/09/trump-says-hell-sign-daca-pursue-comprehensive-immigration-reform.html

(tom)