Amerika v OSN varovala, že v Sýrii podnikne útok

Amerika v OSN varovala, že v Sýrii podnikne útok

Americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová varovala, že ak Bezpečnostná rada OSN nepodnikne voči Sýrii žiadne kroky, urobia tak samotné Spojené štáty. Ako príklad možnej reakcie Washingtonu uviedla minuloročný útok na sýrsku leteckú základňu zo strany USA.

„Nie je to cesta, ktorú uprednostňujeme, ale je to cesta, ktorú sme už podnikli a sme na ňu znova pripravení,“ vyhlásila Haleyová v pondelok na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN. „Ak medzinárodné spoločenstvo dôsledne nekoná, existujú chvíle, kedy sú Spojené štáty donútené podniknúť vlastné kroky,“ dodala americká diplomatka. Pripomenula, že keď Bezpečnostná rada „nedokázala konať“ po minuloročnom chemickom útoku v meste Chán Šajchún, Spojené štáty „úspešne zasiahli leteckú základňu, z ktorej Asad spustil chemický útok“.

V tejto súvislosti treba poznamenať, že USA zaútočili na spomenutú základňu tri dni po údajnom incidente bez toho, aby prebehlo vyšetrovanie. Vina bola okamžite pripísaná Damasku.

Hayleyová obvinila Rusko z nerešpektovania 30-dňového prímeria v Sýrii. Poukázala tiež na to, že Moskva sa vo februárovej rezolúcii BR OSN zaviazala „prestať so zabíjaním v Sýrii“.

“Dnes vidíme, že Rusi nedodržali svoj záväzok,“ povedala Haleyová s tým, že Moskva a Damask naďalej bombardujú nevinných civilistov pod zámienkou boja proti terorizmu. Americká ambasádorka prišla teraz s novým návrhom rezolúcie o prímerí na území Sýrie. Nie je však jasné, akým spôsobom dokážu Spojené štáty prinútiť teroristické skupiny tento plán rešpektovať.

Upozorňujeme, že globálna mocenská štruktúra, resp. temný štát sa prostredníctvom amerického ministerstva zahraničných vecí snaží zo všetkých síl o pokračovanie destabilizácie v Sýrii.

Foto zdroj: https://www.hindustantimes.com/india-news/nikki-haley-to-raise-issue-of-india-s-security-council-membership-at-un/story-uijtoBIwZLKjtlRRY5raRK.html

(tom)