Anakara podpísala s Moskvou konkrakt na dodávku systému S-400

Anakara podpísala s Moskvou konkrakt na dodávku systému S-400

Turecko sa s Ruskom dohodlo na kúpe protivzdušných raketových systémov S-400. Podľa tureckého prezidenta dôvodom tohto kroku je povinnosť zabezpečiť obranu jeho štátu. Nakoľko Ankara je aj členom Severoatlantickej aliancie, tento krok vyvolal znepokojenie v Spojených štátoch.

“Vyvádzajú teraz, lebo sme urobili dohodu o S-400ke,” vyhlásil v súvislosti s kritikou Recep Tayyip Erdogan. “Čo očakávate? Máme na vás čakať? Staráme sa o seba zhľadiska bezpečnosti. Vykonávame predbežné opatrenia a budeme v nich pokračovať,” odkázal kritikom prezident, ktorý ohľadne nákupu ruských protiraketových obranných systémov už v júli vyhlásil, že sa na túto dodávku teší.

Turecko sa podľa jeho vtedajších slov pokúsilo zabezpečiť dohodu za podobných podmienok s Washingtonom, ktorá však nebola dosiahnutá. “Ak nemôžeme dostať to, čo chceme od Ameriky, musíme sa obzrieť inde,” poznamenal vtedy turecký líder.

Tentokrát pripomenul neochotu Spojených štátov a Izraela povoliť dodávku diaľkovo riadených bojových lietadiel. “Teraz sa táto krajina (Turecko) dostala do štádia, keď môže vyrábať vlastné bezpilotné ozbrojené lietadlá. A nie sú s tým teraz v pohode,” vysvetlil prezident Erdogan.

Po tom ako Ankara oznámila 12. septembra podpísanie konkraktu o kúpe systému S-400, vyslovil Pentagon svoje obavy. Podľa Spojených štátov táto dohoda podpokopáva interoperabilitu zbraňových systémov v rámci Severoatlantickej aliancie.

“Interoperabilný systém protiraketovej obrany NATO je najlepšou možnosťou obrany Turecka pred hrozbami v regióne,” uviedol vo vyhlásení hovorca amerického ministerstva obrany Johnny Michael.

Francúzske ministerstvo obrany odkázalo, že kúpa vojenskej techniky zo strany Ankary, je svojprávne rozhodnutie štátu a členovia Aliancie by to nemali komentovať.

Podľa správ z ruských médií by Turecko malo z Ruska obdržať štyri batérie protiraketového systému S-400.

 

Foto zdroj: https://limacharlienews.com/mena/russia-turkey-arms-deal/

(tom)