Analytici: EÚ prijíma nových členov, len keď sa im to hodí

Analytici: EÚ prijíma nových členov, len keď sa im to hodí

Zdá sa, že vedenie balkánskych štátov urobí všetko pre to, aby ich krajiny mohli vstúpiť do Európskej únie. Uviedli pre spravodajský portál Sputnik politickí analytici. Odvolávajúc sa na príklad Čiernej Hory a Macedónska však poznamenali, že napriek prijatiu nepopulárnych opatrení pre uspokojenie eurokratov ich kroky neviedli k urýchleniu procesu  začlenenia do EÚ.

„Postupom času sa ukázalo, že (bývalý čiernohorský premiér a prezident) Milo Djukanovič a jeho spolupracovníci získali iba krátkodobé výhody zo strany EÚ za ich politiku podriadenosti, ktorá priniesla Čiernej Hore len hanbu,“ uviedol čiernohorský politológ Igor Damjanovič.

Napriek tomu, že Srbi tvoria v Kosove 30 percent tamojšieho obyvateľstva, v roku 2008 uznala Čierna Hora nezávislosť tejto srbskej provincie. Neskôr sa Podgorica pripojila k protiruským sankciám, ktoré v roku 2014 zaviedli EÚ a Spojené štáty. V júni 2017 sa Čierna Hora v nádeji, že krajine to pomôže otvoriť dvere do eurobloku, pripojila k NATO.

Európska komisia nedávno oznámila, že Srbsko a Čierna Hora sú významnými kandidátmi na vstup do Európskej únie v horizonte do roku 2025. V tejto súvislosti sa posťažoval veľvyslanec Čiernej Hory Bojan Sarkič, ktorý vyjadril sklamanie nad tým, že Podgorica vyjednáva svoju pozíciu dlhšie ako Belehrad.

Damjanovič však zdôraznil, že pristúpenie nových krajín k EÚ závisí v prvom rade od politickej vôle Bruselu.

„Ak sa Srbsko vstúpi do Európskej únie súčasne s Čiernou Horou alebo ešte predtým, bude to debakel pre Djukanovičovu zahraničnú politiku,“ domnieva sa politológ. Na ilustráciu pri tejto príležitosti uviedol, že Brusel z podobných pohnútok zablokoval rokovania o vstupe do eurobloku aj s Tureckom. Naproti tomu Rumunsku a Bulharsku sa podarilo do EÚ začleniť.

Srbský politológ Stefan Djukič si myslí, že EÚ si touto politikou poškodila svoju povesť. Poukázal pri tom na to, že miesto v Únii si Bukurešť a Sofia zabezpečili skôr servilnou politikou voči Bruselu, ako splnením predvstupových kritérií. Dodal však, že podobná stratégia Čiernej Hory nepriniesla podobný úspech.

Je evidentné, že eurokrati sa rozhodujú predovšetkým na základe svojich krátkodobých politických cieľov v rámci ktorých dávajú nádej prázdnymi sľubmi. Ak by túto skutočnosť vedenie štátov Balkánu správne vyhodnotilo, svojich ambícií by sa už dávno vzdali.

Foto zdroj: https://sputniknews.com/europe/201712111059904814-serbia-eu-accession-balkans/

(tom)