Analytici upozornili, že americká pomoc sýrskym rebelom posilňuje islamský štát

Analytici upozornili, že americká pomoc sýrskym rebelom posilňuje islamský štát

Analytici upozornili, že skupiny v Sýrii podporované Spojenými štátmi často prejdú aj so svojimi zbraňami na stranu islamských extrémistov svojimi zbraňami. Ich vyjadrenia súvisia s plánom Pentagonu vynaložiť približne 300 miliónov dolárov na výcvik a vybavenie armády o sile 60-tisíc mužov.

Množstvo amerických odborníkov v rozhovore pre RT povedalo, že tento krok nemá nič spoločné s bojom proti terorizmu.

„V minulosti niektoré skupiny, ktoré boli príjemcami pomoci z USA, skončili alebo ich prevzali niektoré radikálne zoskupenia na území Sýrie. Niektorí z nich sa potom aj so zbraňami pridali k extrémistom,“ uviedol Edmund Ghareeb z Americkej univerzity vo Washingtone.

Ďalší expert poznamenal, že plánovaná ozbrojená formácia pomôže Washingtonu zvýšiť svoj vplyv nad územím Sýrie pod kontrolou rebelov. Poukázal však pri tom na to, že americká „nepriateľská vojenská prítomnosť v Sýrii“ nemá právny základ.

„Chcú vytvoriť v Sýrii také podmienky, aby bola krajina rozdelená,“ vyhlásil Nicolas J.S. Davies, ktorý je autorom knihy “Krv na rukách: americká invázia a zničenie Iraku“. V tejto súvislosti pripomenul, že ľudia, ktorých USA podporili, boli v skutočnosti extrémisti.

Davies sa taktiež domnieva, že americké ministerstvo zahraničných vecí a Pentagon majú „jednoznačný záujem pokračovať v pláne, aby v podstate udržali tieto sily pod svojou kontrolou na celom sýrskom východne od rieky Eufrat“.

„Zatiaľ čo USA ospravedlňujú svoju prítomnosť v Sýrii tvrdeniami, že bojujú proti teroristom, jediná oblasť, kde islamský štát doteraz funguje, je pod kontrolou Američanov a ich spojencov,” vyhlásil Daúd Khairallah, profesor medzinárodného práva na Georgetown University.

Uvedené názory nepotrebujú komentár…

Foto zdroj: https://syria.liveuamap.com/en/2017/15-february-new-photos-of-syrian-rebels-in-usauk-military

(tom)