Analytik: Taliansko by malo z EÚ vystúpiť a nadviazať spoluprácu s Ruskom

Analytik: Taliansko by malo z EÚ vystúpiť a nadviazať spoluprácu s Ruskom

Aby sa Taliansko “znova obrodilo”, musí pochovať euro, odísť z NATO a Európskej únie a stať sa spojencom Ruska. V rozhovore pre spravodajský portál Sputnik to vyhlásil taliansky politický analytik Lorenzo Valloreja.

Na otázku, prečo sa domnieva, že Taliansko by malo opustiť EÚ, Valloreja povedal, že rovnako ako mnoho jeho rovesníkov v 70. a 80. rokoch minulého storočia bol presvedčený, že zjednotená Európa bude všeliekom.

“Avšak s nástupom deväťdesiatych rokov bolo jasné, že Európa sa stala úplným opakom toho, čo sme dúfali, že bude. Stratili sme vieru v európske inštitúcie. Naše médiá o tom mlčia, ale ak o tom rozprávate s ľuďmi na ulici, všetko sa stáva jasným,” povedal Valloreja.

Dodal tiež, že keď študoval proces vzniku Európskej únie, eura a pristúpenia Talianska k NATO, uvedomil si problémy, ktorým jeho krajina toho času čelila.

“Taliansko je ohrozené a nie je schopné žiť spôsobom, akým by chcelo. Vzdalo sa svojej suverenity v prospech Európskej únie. EÚ bola vytvorená v záujme Francúzska a Nemecka. Taliansko urobilo správnu vec, keď vstúpilo, ale toto rozhodnutie sa nakoniec proti nám obrátilo, čo viedlo k mnohým veľkým problémom, keďže sme čelili vážnym obmedzeniam vrátane poľnohospodárstva. Nemecko a Francúzsko sledujú svoje vlastné záujmy, ale tie sa líšia od tých našich. Dokonca idú proti našim záujmom,” vysvetlil analytik.

Pri zmienke o rizikách odchodu z Európskej únie, eurozóny a NATO, povedal, že vysoké riziko pre Taliansko by bolo, keby štát z EÚ vystúpil osamotene a krajina by tak ostala izolovaná. V tejto súvislosti sa vyslovil za užšiu spoluprácu s Ruskom, ktoré označil ako mierumilovnú krajinu, ktorá nemá snahy o svoje ďalšie rozširovanie.

“Rusko by sa mohlo stať naším partnerom a dúfam, že Taliansko nadviaže s Moskvou užšie vzťahy a spoločne budeme schopní zmeniť geopolitickú situáciu v Stredomorí,” uzavrel taliansky analytik.

Pri tejto príležitosti by bolo možno dobré uvažovať o tom, aby sa aj Slovensko snažilo o tesnejšiu spoluprácu s Ruskom. Zvlášť preto, že naša vlasť je vďaka svojej geografickej oblasti a kultúrnemu kontextu akýmsi mostom medzi Západom a Východom…

Foto zdroj: http://english.sakshi.com/world/2017/02/22/paper-bomb-explodes-near-italian-parliament

(tom)