Anastasia Kuzminová –  hviezda na slovenskom nebi biatlonu

Anastasia Kuzminová – hviezda na slovenskom nebi biatlonu

„V zbierke mi chýba titul majsterky sveta,“ hovorí o svojom športovom sne Anastasia Kuzminová, Slovenskom „adoptovaná“ ruská, a od roku 2008 slovenská reprezentantka v biatlone, slovenská Športovkyňa roka 2010 a 2014.

Anastasiya Vladimirovna Kuzmina, rodáčka z Ťumena v bývalom Sovietskom zväze, sa na radu svojho otca po neúspechoch v behu na lyžiach rozhodla pre biatlon. Tento krok sa ukázal byť  dobrým ťahom, Kuzminová sa stala dvojnásobnou olympijskou víťazkou v tejto disciplíne a tiež majiteľkou jednej striebornej olympijskej medaily.

Biatlonu sa začala profesionálne venovať v 15 rokoch, v roku 2002 sa umiestnila na 2. mieste na Majstrovstvách sveta  juniorov v talianskom Ridnaun-Val Ridanna v štafete, na 5. mieste v stíhacích pretekoch a na ôsmom v šprinte. O rok získala prvé miesto na Majstrovstvách sveta juniorov v poľskom Koščielisku, obhájila druhé miesto zo stíhacích pretekov  a polepšila si vo vytrvalostných pretekoch  skokom z 20. na 2. miesto. Celkovo získala 7 medailových umiestnení. Ako 21-ročná debutovala vo Svetovom pohári na pretekoch v šprinte na 7,5 km v nemeckom Oberhofe, kde skončila na 36. mieste. Prvé pódiové umiestnenie sa jej podarilo na Majstrovstvách sveta 2009, kde na pretekoch s hromadným štartom na 12,5 km obsadila krásne druhé miesto.

Na Zimných olympijských hrách 2010 vo Vancouveri vyhrala zlato v rýchlostných pretekoch na 7,5 km a striebro v stíhacích pretekoch na 10 km. Prvenstvo z rýchlostných pretekov potvrdila aj na Zimných olympijských hrách v Soči. V roku 2010 si prevzala v Bratislave najvyššie možné ocenenie Slovenského olympijského výboru Zlaté kruhy SOV a v tom istom roku vyhrala anketu o najlepšiu športovkyňu v olympijskej disciplíne Ministerstva obrany SR.

Kuzminová získala ďalšiu medailu – bronzovú – na Majstrovstvách sveta 2011 v Chanty-Mansijsku v rýchlostných pretekochna 7,5 km. Na tomto šampionáte skončila ešte v ďalších troch disciplínach v prvej desiatke. Na Majstrovstvách sveta v biatlone 2012 zaznamenala najlepší výsledok v individuálnej súťaži v pretekoch s hromadným štartom, kde sa umiestnila na 8. mieste.

V kórejskom Pjongčangu v roku 2018 by mala Kuzminová absolvovať svoju tretiu zimnú olympiádu. Vo viacerých rozhovoroch naznačila, že by jej účasť na zimných hrách mohla byť zároveň jej rozlúčka so športovou kariérou. Niektorí hovoria i o symbolike – práve v Pjongčangu vybojovala v roku 2009 už ako „Slovenka“ prvú medailu  – striebro – na majstrovstvách sveta v pretekoch s hromadným štartom.

„ Ak budem dostatočne vitálna a budem vládať, možno by som chcela naplniť ešte jeden svoj športový sen,” naznačila Kuzminová, ktorej v medailovej zbierke chýba titul majsterky sveta. Zároveň hovorí, že sa bude snažiť absolvovať čo najviac pretekov v rámci svetového pohára: “Od samého začiatku sa chcem nastaviť tak, že pôjdem všetky preteky. Pokiaľ to, samozrejme, zdravie dovolí.“ Je známe, že Kuzminová, táto dvojnásobná mama v perfektnej forme, sa musela popasovať so zdravotnými ťažkosťami v minulej sezóne. Verme a želajme jej, aby jej sny a plány vyšli tak, ako to ona sama chce.

Foto zdroj: http://sjz.sk/droga-menom-biatlon-v-podani-anastasie-kuzminovej/

(kat)