Anastasia Kuzminová zatiaľ asi biatlonovú kariéru neskončí a bude súťažiť aj v budúcej sezóne

Anastasia Kuzminová zatiaľ asi biatlonovú kariéru neskončí a bude súťažiť aj v budúcej sezóne

Naša zlatá olympionička Anastasia Kuzminová sa pred niekoľkými hodinami vrátila domov na Slovensko. Po marcových pretekoch sa neponáhľala opustiť svoju rodnú Ťumeň a zostala tam na dvojtýždňovom sústredení, ktoré skončilo práve včera.

Svoj návrat na Slovensko avizovala pred pár hodinami na svojej facebookovej stránke: „Včera som zavŕšila mini-sústredenie v Ťumeni. Ešte pred odchodom, stihla som sa zúčastniť na otváracom ceremoniálu pretekov v bežeckom lyžovaní. Štadión Perla Sibíri znovu vítal športovcov a fanúšikov a vládol tam opäť športový sviatok,“ uviedla.

Vrátila sa na Slovensko po tohtoročnej najúspešnejšej v jej kariére sezóne. Najlepšie zo všetkých odborníkov ťažkú sezónu vie ohodnotiť samotná zlatá Nasťa. A to aj urobila na svojej stránke po ceste domov: „Ahojte, priatelia. Tak už sme na ceste domov. Skončila najúspešnejšia sezóna v mojej kariére. Bola taká dlhá, emotívna, vyčerpávajúca, náročná a zároveň nádherná. Verím, že aj Vy ste to tak so mnou vnímali, aj prežívali. Svedčia o tom všetky Vaše správy. Veľmi si to vážim. Za sezónu 2017 -2018 sa mi podarilo vybojovať‘: 1 zlato zo ZOH, 2 striebra zo ZOH, Malý glóbus za šprint, Malý glóbus za stíhačky, a… 2. miesto v celkovom hodnotení sezóny. O 3 body som prehrala hlavný súboj o veľký glóbus SP. Mala som to na dosah, bojovala som o to, kým som vládala… ale, ako sa hovorí: vyhráva silnejší a víťaz je iba jeden! Samozrejme, som smutná a veľmi ma to mrzí … a ešte dlho bude… Tak blízko k víťazstvu na takej úrovni som ešte nebola. Vždy som bola presvedčená, že som športovec, ktorý nedokáže vydržať celú sezónu, držať krok s najlepšími. Tento krát som verila, že všetko je možné. Mala som veľmi kvalitnú konkurenciu a o to viac si vážim všetky svoje úspechy…a tie neúspechy k športu a životu patria tiež. Ešte raz srdečne ďakujem za to, že ste boli so mnou aj v dobrom, aj v zlom, verili mi a povzbudzovali, držali palce a priali. Pekný deň. Vaša Nasťa,“ napísala.

Počas celej sezóny odborníci, média a fanúšikovia špekulovali, či 33-ročná Kuzminová už zavesí lyže na klinec. Debatovali o tom pred olympiádou v Pjongčangu, po olympiáde, po Svetovom pohári, ale ani vtedy zlatá Nasťa neprezradila svoje definitívne rozhodnutie. Niečo naznačuje jej dvojtýždňové sústredenie po mimoriadne ťažkej a náročnej sezóne. Keby chcela ukončiť športovú kariéru, načo by sa zúčastnila na sústredení po únavnej sezóne?..

Takže je tu náznak, že zlatá Nasťa si nechala pootvorené dvierka a asi sa zariadi podľa toho, ako sa bude cítiť fyzicky a psychicky. Sú v tom však dva „háčiky“, dva nesplnené sny. Nasťa vždy spomínala, že sníva o tom, ako trafí všetkých dvadsať terčov. Takisto chýba ďalší zatiaľ nesplnený sen – titul svetovej šampiónky. To znamená, že na budúcoročných majstrovstvách sveta (7. – 17. marca 2019 vo švédskom Östersunde) by sa Nasťa mala zúčastniť.

A pôjde o viaceré preteky. Podľa vyjadrení manželov Kuzminovcov, Nasťa sa asi zúčastní na niektorých najatraktívnejších pretekoch. Prezradila to aj samotná Nasťa, keď pre média povedala: „Vôbec by som nerobila vyhlásenia o konci kariéry. Na jednej strane som vravela, že možno je to moja posledná sezóna. Bol to psychický moment, lebo celé roky naháňať výsledky je veľmi ťažké. V športe pôsobím mnoho rokov, tvrdo sme pracovali a drina sa odráža aj na psychickej únave. Nedá sa každý deň nastavovať, že ideš na doraz, aj dnes, aj dnes. Potrebovala som sa uvoľniť a povedať si, že idem do poslednej sezóny,“ uviedla.

Samozrejme, už neplánuje zúčastniť sa na olympiáde v Pekingu v r. 2022, ale prezradila, že sa asi zúčastní na niekoľkých pretekoch v budúcom roku práve kvôli tým svojim dvom nesplneným snom. „Prečo ešte netvrdím, že končím? Stále nie som majsterka sveta a taká možnosť sa naskytne až v nasledujúcej sezóne. Neviem, či sa s takou vynikajúcou formou predsa nerozhodnem potiahnuť ešte jednu sezónu,“ vysvetlila Anastasia Kuzminová.

Jej manžel a tréner Daniil Kuzmin tiež pripustil ďalšie pôsobenie, aj keď, podľa všetkého, v skrátenom režime. „Viem, že má sen o čistej streľbe. Ešte rozmýšľame, či bude pokračovať,“ povedal Kuzmin. Číže Nasťa si svoju biatlonovú pušku ešte do žita nezahodí. V tomto prípade pre našu biatlonovú federáciu a vôbec pre naše vedenie športu naskytne sa dobrá príležitosť: budú mať rok navyše, aby sa rozhodli, čo s Nasťou po ukončení jej športovej kariéry? Vytvoria jej na Slovensku také podmienky, aby nemusela odísť do zahraničia a trénovať cudzie biatlonistky, ale aby zostala doma a pripravovala naše budúce majsterky sveta a olympijské šampiónky? Biatlonová federácia tak dostáva „bonusový bod“ – využije ho? Zostanú Kuzminovci na Slovensku?..

(pal)

Foto:https://www.facebook.com/57001535740/photos/a.429180305740.230420.57001535740/10154935853870741/?type=3&theater