Andrej Babiš: Utečeneckú krízu je nutné riešiť v štátoch, z ktorých prisťahovalci prichádzajú

Český premiér Andrej Babiš sa v rozhovore pre nemecký denník Die Welt vyjadril, že migračnú krízu je potrebné riešiť predovšetkým mimo územia Európy. V tejto súvislosti poukázal na potrebu prijatia tzv. nového Marshallového plánu, ktorý by pomohol obnoviť vojnou zničené krajiny.

„Musíme ľuďom v Sýrii alebo inde pomáhať priamo u nich doma. Potrebujeme k tomu nejaký nový Marshallov plán. Čo sa týka migrantov, už tu existuje mnoho modelov, napríklad kanadský, alebo austrálsky. Len u nás to bohužiaľ až tak celkom nefunguje,“ uviedol premiér v demisii.

Nemecký minister vnútra Horst Seehofer koncom minulého týždňa vyhlásil, že Európska únia sa v súvislosti s politikou prerozdeľovania migrantov správa povýšenecky voči štátom strednej a východnej Európy. Babiš ho za tieto slová pochválil.

„Keď sa teraz pán Seehofer takto vyjadril o moralizovaní, môžem sa z toho len radovať,“ reagoval Babiš a poznamenal, že s nemeckým ministrom vnútra je „na rovnakej vlnovej dĺžke“.

Ohľadne kritiky, že Česká republika sa nespráva k utečencom solidárne povedal: „Z našej krajiny ide každý rok desať miliárd eur z podielu na zisku predovšetkým do európskych krajín, ktorých firmy u nás investujú. Sme radi, že tu sú. Ale oni tu tiež robia dobré obchody. A často pochádzajú práve z tých krajín, ktoré nám vyčítajú nedostatok solidarity.“ 

Za katastrofu označil, keby bolo Česko pri schvaľovaní migračných kvót prehlasované.

Predseda českej vlády ako účinný spôsob riešenie problému s prisťahovalcami vyzdvihol dohodu, ktorú uzatvorila Európska únia s Tureckom. Vďaka nej sa príliv utečencov do Európy znížil o 97 percent. Brusel prispel finančnou čiastkou 3 miliardy eur. Ďalšia tranža v približne rovnakej výške by sa mala realizovať tento rok.

„Teraz potrebujeme riešenie pre trasu z Talianska do Európy,“ povedal český premiér s tým, že náš kontinent je potrebné chrániť hlavne na vonkajších hraniciach eurobloku.

Foto zdroj: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/andrej-babis-milos-zeman-jednani-o-vlade-kscm-cssd-hnuti-ano_1803202012_dbr

(tom)