Angela Merkelová pricestovala do Číny

Nemecká kancelárka Angela Merkelová pricestovala dnes (vo štvrtok) do čínskej metropoly Peking na rozhovory, ktoré sa budú podľa očakávania sústreďovať na obchodné a diplomatické spory na medzinárodnej scéne, predovšetkým na odstúpenie Spojených štátov od iránskej jadrovej dohody a na severokórejský program na vývoj nukleárnych zbraní.

Merkelová začala návštevu neformálnymi raňajkami s čínskym premiérom Li Kche-čchiangom, po nich nasledovalo jej oficiálne privítanie s vojenskými poctami pred Veľkou sálou ľudu, kde sa konajú zjazdy čínskej komunistickej strany a kde zasadá parlament.

Nemecko aj Čína chcú zachrániť iránsku jadrovú dohodu napriek odstúpeniu USA od nej a zhodujú sa v názore, že denuklearizácia Severnej Kórey musí pokračovať, uviedli diplomatickú zdroje.

Merkelová sa má počas dvojdňovej návštevy, stretnúť aj s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. 

S kancelárkou pricestovala malá skupina podnikateľov, informovala tlačová agentúra DPA. V programe bude teda aj téma obchodu, ale Merkelová podľa očakávania nepodpíše žiadne dôležité dohody.

Dvojstranný čínsko-nemecký obchod dosiahol vlani celkový objem 190 miliárd eur.

Nemecko sa snaží o lepší prístup na čínsky trh. Nedávne zintenzívnené prešetrovanie čínskych investícií v Európe by mohlo byť tiež témou diskusií.

Merkelová odcestuje v piatok do inovačného centra Šen-čen na juhu Číny, potom sa vráti do Nemecka.

 

Foto zdroj: http://time.com/5289739/angela-merkel-china-trade-iran-nuclear-deal/