Anketa k 25.výročiu vzniku Slovenskej republiky

Anketa k 25.výročiu vzniku Slovenskej republiky

Ani sme sa nenazdali a naša Slovenská republika oslavuje štvrťstoročie svojho vzniku, podľa niektorých názorov obnovenia.  Pri tejto príležitosti sme oslovili zopár známych ľudí, aby sa s nami podelili o svoje názory na rozdelenie česko-slovenskej federácie a ako to vnímajú v súčasnosti.

Ako vnímate  25 rokov našej  samostatnosti?

Miloš Bubán, gastonetrológ a moderátor:  Bol som federalista a teda aj za spoločný štát, ako väčšina ľudí v tom čase. Ale onedlho som bol šťastný, že si dokážeme bačovať aj sami a už by som to nikdy nemenil. Sami sme si zodpovední za to, ako u nás bude. A ten pocit vlastnej slobody a medzinárodnej zodpovednosti je úžasný. A ako večný optimista verím, že bude ešte lepšie!

Vratko – Iné Kafe, spevák: Československo si nádherne splnilo svoju historickú rolu vzhľadom na všetky súvislosti, ktoré počas jeho existencie boli. Dnes by ako také, podľa mňa, nemalo zmysel, lebo stále by bol väčší a menší brat. Rozdelenie prebehlo závideniahodne a naše národy spája stále množstvo vecí. My napríklad  hráme polovicu  koncertov v Česku. Čo sa týka samostatného Slovenska, myslím si, že aktuálne zažívame konjunktúru, nepracuje len ten, kto nechce. Čo sme si ale neobhájili, je naša “slovenskosť”. Z rádií a televízii sa vytratila slovenská  hudba, rádiá naďalej bojujú a to, aby nemuseli hrať domácu tvorbu. Akoby sme sa za svoju kultúru hanbili. Tiež sme sa stali krajinou montážnych hál s minimom našich pôvodných výrobkov. Namiesto toho, aby domácim ľuďom zdvihli platy, naberajú lacnú pracovnú silu z iných krajín. Mnoho ľudí preto pracuje mimo Slovenska. Napriek tomu si  myslím, že aktuálne Slovensko zažíva historicky jedno zo svojich najlepších ekonomických období.

Dado Nagy, knižný publicista a moderátor: Keby sa o rozdelení robilo referendum, boli by sme stále spoločný štát. Vtedy by som takisto hlasoval proti rozdeleniu. Som však rád, že Slovensko dostalo šancu osamostatniť sa, dospieť, zbaviť sa komplexov a napredovať.

Jožo Pročko, zabávač, moderátor: Už 25 rokov nás neokráda Jakeš,  Havel či Klaus, ale sami seba okrádame nielen materiálne, ale aj duševne, lebo veríme populistickým politickým adminom nášho života, ktorí nám už 25 rokov sľubujú lepši život. Slogany ich záujmov si vždy prisvojíme a oni si prisvoja naše dane a hlavne,  zneužijú našu vieru a nádej v lepší zajtrajšok, ktorý nám sľubujú. Možno,  keď o 25 rokov vymrie naša generácia, tak nastane zmena. Možno.

Ľubo Dobrovoda, spisovateľ:  Štvrťstoročie  slovenskej samostatnosti bolo  pre mňa osobne ohromné!  Od toho momentu  už nikto na Slovensku nemôže vykrikovať, že keby nebolo  „vychcaných  Čehúňov“, čo  nás vždy „odrbú“,  bolo by na Slovensku lepšie. Vďaka samostatnosti vieme už dvadsaťpäť  rokov, že o tom to nebolo.  Samozrejme, že lepšie nie je ani trochu, hlavne preto, lebo sa nám za tie roky  vyprofilovala naša vlastná,  rýdzo slovenská vládnuca kloaka imbecilov, vďaka ktorej znamenáme vo svete rovnaké nič ako predtým. Pozitívum je, že dvadsaťpäť  rokov máme už len rýdzo a írečito slovenských idiotov a klamárov. A to je fajn,  tak trochu ako doma, keď máš sprosté decko. Nuž je sprosté,  ale naše, a  „šak my též nejsme žádni lúmeni”. A keďže sú sprostí “hore”, osprosteli  sme aj my, dabujeme české rozprávky a čumíme ako sa dvadsať periodicky opakujúcich opíc škerí za ťažké prachy vo všetkých slovenských televíznych programoch, takže vďaka samostatnosti sa kopec z nás, čo sme úplne neosprosteli, vrátil ku knihám, prírode a dokumentárnym kanálom. Rozhodli sme sa tak úplne samostatne a vďaka tomu nás možno už za ďalších dvadsaťpäť  rokov nik „neoblne“.

Peter Hledík, režisér: Slovensko svojou samostatnosťou získalo viac ako Česká republika, viac ako si dnes uvedomujeme a viac ako sme schopní naplniť. Bohužiaľ, nemáme zatiaľ víziu budúcnosti. Je prepotrebné hľadať zmysel nového štátu najmä vo vzdelaní, sebareflexii a kultivovaní nášho života. A možno, keby delili Československo intelektuálne vyspelejší politici, mohli sme nájsť formu spoločnej štátnosti s dostatočnou mierou samostatnosti. Štát uprostred Európy siahajúci od hraníc Nemecka po hranice Ukrajiny s 15 miliónmi obyvateľov by mal väčšiu “váhu” ako dva malé národy.

Pali Susa, maliar: Vnímam to veľmi pozitívne, hoci na začiatku som bol zdesený z rozdelenia a vnímal som Prahu ako veľkú stratu. Dnes vidím aj cítim, že to bolo skvelé riešenie,  nemali by sme šancu na spoločnú existenciu a  je dobre, že sa tak stalo …

(olv)

Ilustračné foto zdroj: http://www.visitliptov.sk/podujatie/narodny-vystup-na-krivan-2/