Anulovanie katalánskej nezávislosti a kríza tzv. eurobloku

Vyhlásenie nezávislosti Katalánska, ktorú na svojom zasadnutí koncom októbra schválil tamojší regionálny parlament, sa 8. novembra rozhodol anulovať španielsky ústavný súd. Deklarácia katalánskeho parlamentu mala za následok to, že centrálna vláda v Madride prebrala kontrolu nad správou Katalánska.

Ústavný súd Španielskeho kráľovstva okrem toho zrušil septembrový zákon katalánskeho zákonodarného orgánu o procese prechodu, ktorý súvisel s odtrhnutím regiónu od Španielska. Taktiež bola zrušená pokuta vo výške 12 tisíc eur pre členov katalánskeho volebného výboru.

Vo svojom uznesení súd tiež skonštatoval, že predsedníčka katalánskeho parlamentu Carmen Forcadelová a dvaja ministri odvolaného vládneho kabinetu naďalej nerešpektujú jeho rozhodnutie. Carmelová a ďalších päť katalánskych poslancov sa 9. novembra dostavili pred súd, ktorý ich obvinil z ignorovania nariadenia ústavného súdu. Dôvodom je, že umožnili hlasovať o nezávislosti Katalánska v regionálnom parlamente.

Medzitým protestovali v rôznych častiach Katalánska tisícky ľudí, ktorí vyjadrovali svoj protest proti uväzneniu viacerých katalánskych politikov. Súd v Madride totiž 3. novembra rozhodol, že lídri dvoch veľkých separatistických organizácií v Katalánsku – Jordi Sánchez a Jordi Cuixart zostanú vo vyšetrovacej väzbe.

Sáncheza a Cuixarta poslala v polovici októbra sudkyňa do väzby po tom, ako ich španielska prokuratúra obvinila za usporiadanie demonštrácie z 20. septembra. Obaja katalánski predstavitelia ju zvolali v deň, keď španielska polícia vykonala raziu na úrade katalánskej vlády. Jej dôvodom bolo plánované referendum o nezávislosti, ktoré Madrid a ústavný súd označili ako neústavné.

Napätie a politické perzekúcie v členskom štáte Európskej únie len potvrdzujú fakt, že tzv. euroblok je v kríze. Tento pohľad na situáciu vyplýva z laxného prístupu predstaviteľov EÚ voči represiám Španielska voči Katalánsku.

Foto zdroj: http://www.thejewishstar.com/stories/4-jewish-things-you-need-to-know-about-catalonia,14685

(tom)