Arabské štáty prerušili styky s Katarom

Globálna situácia v súvislosti s terorizmom sa začína odvíjať veľmi zaujímavým spôsobom. Bahrajn, Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty, Egypt a Jemen prerušili diplomatické vzťahy s Katarom a obvinili ho z podpory terorizmu. Rijád zároveň obvinil Katar z podpory iránskych militantov.

Rozhodnutie prerušiť vzťahy s katarskou Dohou prichádza niekoľko týždňov po tom, ako komentáre uverejnené na internetovej stránke katarskej štátnej spravodajskej agentúry QNA obsahovali negatívne poznámky o Saudskej Arábii. Poznámky majú údajne pochádzať od katarského emira Šejka Tamima bin Hamad al-Thánima, ktorý emirátu vládne.

Arabskí susedia Kataru na túto situáciu zareagovali blokádou katarských médií. Panarabská televízia al-Džazíra so sídlom v Dohe je medzi médiami, ktoré boli zakázané. Katar však na svoju obranu tvrdí, že internetové stránky médií nabúrali hackeri a následne tieto komentáre publikovali.

Rozpory ohľadne médií však nie sú jediným dôvodom napätia medzi Katarom a jeho susedmi. Emirát už dlhšiu dobu čelí kritike z dôvodu podpory islamistov, vrátane sunitskej islamistickej politickej skupiny Moslimské bratstvo. Tá bola zakázaná Saudskou Arábiou, ako aj Spojenými arabskými emirátmi (SAE).

Doha predtým čelila odozve v krajinách Perzského zálivu vedených Rijádom, za podporu bývalého egyptského prezidenta Muhammada Mursího, zo zakázaného Moslimského bratstva. Saudská Arábia, SAE a Bahrajn v súvislosti so situáciou v marci 2014 povolali svojich veľvyslancov z Kataru. Veľvyslanci sa po ôsmych mesiacoch do Kataru vrátili po tom,, ako krajina prinútila niektorých členov Bratstva emirát opustiť. Eskalácia v roku 2014 však bola menej závažná než súčasná roztržka, nakoľko v tom čase sa neuskutočnila pozemná a námorná blokáda. 

Saudská Arábia vo svojom vyhlásení 5. júna tiež obvinila Katar, že spolupracuje s milíciami podporovaných Iránom v jej východnom, prevažne šítskom regióne Katif a rovnako aj v Bahrajne. Katar však väzby na Teherán odmieta, napriek tvrdeniam Západu a jeho regionálnych susedov. Krajina je však hlavným finančným patrónom palestínskeho hnutia Hamás, ktoré ma pod kontrolou pásmo Gaza. Od roku 2012 poskytuje emirát útočisko vodcovi Hamasu Chálidovi Mašálovi.

Saudská štátna agentúra tvrdí, že Katar “poskytuje útočisko viacerým teroristickým a sektárskym skupinám, zameraným na narušenie stability v regióne vrátane moslimského bratstva, islamského štátu a Al-Káidy. Prostredníctvom svojich médií emirát šíriť odkazy týchto zoskupení”.

Káhira dôvod prerušenia diplomatických vzťahov s Dohou odôvodnila “pokračujúcim nepriateľstvom katarských úradov voči Egyptu”.

K zoznamu krajín sa pripojil aj Jemen, ktorý emirát obvinil zo spolupráce s nepriateľmi v prebiehajúcej občianskej vojne.

Rozhodnutia o prerušení vzťahov s Katarom prichádza len desať dní po tom, čo americký prezident Donald Trump navštívil Rijád, kde vyzval moslimské štáty, aby sa postavili proti islamistickým extrémistom. Šéf Bieleho domu pri tejto príležitosti označil Irán ako kľúčový zdroj financovania a podpory militantných skupín.

V tejto súvislosti Národné noviny pripomínajú, že Irán je jedna z kľúčových krajín, ktoré bojujú proti extrémistom z teroristických zoskupení predovšetkým v sýrskom konflikte.

Foto zdroj: https://cz.depositphotos.com/75316257/stock-photo-the-arab-market-of-the.html

(tom)