Asad Európe: Prestaňte financovať teroristov!

V rozhovore pre chorvátske noviny Večernji list sa sýrsky prezident Bašár Asad vyjadril, že ak chce Európa zabrániť teroristickým útokom, ktorými bola v nedávnej dobe zasiahnutá, musí prestať podporovať teroristov v Sýrii. Interview bolo zverejnené ešte pred raketovým útokom americkej armády na mesto Homs, ktorý sa uskutočnil v piatok 7. apríla. Asad pre denník zdôraznil, že ak by prišlo k spolupráci medzi Sýriou a Európou, nemuseli by sa viaceré útoky vôbec uskutočniť.

Pokiaľ však Európa bude džhádistov naďalej podporovať takáto spolupráca podľa neho nebude účinná. Sýrsky prezident tiež poznamenal, že “mnoho európskych krajín”  svojou “priamou alebo nepriamou” podporou vo forme “zbraní, peňazí, a politického krytia” postavilo prekážku na ceste k mieru.

Na margo pretrvávajúcich vyhlásení napríklad Veľkej Británie alebo Francúzska, ktoré volajú po jeho odstúpení, Asad uviedol, že tieto požiadavky sú poháňané neochotou západných krajín “prijať nezávislé štáty”, pretože “neakceptujú rovnocenné vzťahy”.

“Chcú len satelitné štáty, ktoré implementujú ich politiku,” uviedol s tým, že USA a niektoré európske štáty chcú od Sýrie “namiesto mieru iba podriadenie sa”.

“Chcú, aby sme sa vzdali našej suverenity a svojich práv, ktoré sú uznané medzinárodným právom,” povedal Asad. Sýrsky vodca vyjadril vieru, že pohľad obyčajných ľudí o tom, čo sa deje v Sýrii sa postupne mení, napriek snahe médií hlavného prúdu prekrútiť pravdu.

Zatiaľ čo média tvrdia, že Sýria má málo spojencov, v skutočnosti ju podľa jeho vyjadrenia podporuje mnoho krajín, medzi nimi aj niektoré štáty Perzského zálivu. Tie podľa sýrskeho prezidenta ponúkli Damašku v boji proti terorizmu pomoc, bez toho, aby to zverejnili. Naopak, západné krajiny svojimi vyhláseniami o “vojne proti teroru”, vykresľujú seba ako vzor cnosti. Naďalej však, ako povedal Asad, podporujú džihádistov a používajú ich ako “karty pre dosiahnutie svojich politických agiend.

Rozhovor sa uskutočnil pred chemickým útok, ktorý sa v sýrskej provincii Idlib odohral v utorok 4. apríla. O život pri ňom údajne prišlo niekoľko desiatok ľudí. V dôsledku toho urobil Washington ďalší obrat vo svojej politike voči Sýrii. Americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson vyhlásil 30. marca, že osoba prezidenta Assada už nemusí byť hlavným predpokladom na ukončenie sýrskej krízy. Vo štvrtok 6. apríla šéf však Tillerson vo svojom vyhlásení obvinil Asada zo zodpovednosti za tento útok s tým, že už v budúcnosti Sýrie nemá svoje miesto.

V piatok 7. apríla potom uskutočnila americká armáda 59 raketami Tomahawk útok na sýrsku vojenskú leteckú základňu pri meste Homs.

Asad sa ešte pred touto udalosťou pre Večernji list vyjadril, že v politike Obamu a Trumpa nevidí nijaký rozdiel, nakoľko obaja poslali do Sýrie amerických vojakov. To sa podľa sýrskeho najvyššieho predstaviteľa rovná ilegálnej invázii.

Foto zdroj:https://www.aktuality.sk/clanok/300604/asad-vyhlasil-amnestiu-pre-syrskych-armadnych-dezerterov/

(tom)