Asad o sýrskom konflikte: Najhoršie je za nami

Asad o sýrskom konflikte: Najhoršie je za nami

Po tom ako sýrska arabská armáda pokročila na väčšine frontoch a vojenská situácia sa zlepšila, vykorenenie extrémnej islamistickej ideológie sa stalo hlavnou prioritou regiónu. Uviedol to v interview 4. júna sýrsky prezident Bašár Asad.

Priebeh sýrskeho konfliktu, ktorý niči krajinu už viac ako šesť rokov, sa nakoniec zmenil k lepšiemu. Povedal to prezident Asad v exkluzívnom rozhovore pre indickú televíziu WION.

Momentálne sa veci hýbu správnym a lepším smerom, pretože teroristov porážame. Po tom ako Západ a iné krajiny, ich spojenci a ich bábky, silne týchto teroristov podporovali, som si istý, že najhoršie je za nami,” vyjadril nádej najvyšší sýrsky predstaviteľ.

Zatiaľ čo predvojnová sýrska spoločnosť nebola podľa neho dokonalá, prezident uznáva “chyby alebo zlyhania”, ktoré prispeli ku konfliktu. Dodal, že dlhodobé povstania by neboli možné bez trvalej zahraničnej pomoci.

“Ak chcem byť objektívny, vždy hovoríme, že ak nečelíte vo vašej spoločnosti a vo vlastnej krajine problémom, vonkajší faktor by bol minimálny,” vysvetlil prezident.

“V konečnom dôsledku, nie my sme priniesli teroristov. Ani sme ich nepodporovali a nepodporovali sme ani ich ideológiu”.

Podľa sýrskeho lídra niektoré západné krajiny vrátane Spojeného kráľovstva a Francúzska boli tými, kto od začiatku konflikt schvaľovali. “To by však bolo sotva možné, bez povolenia Spojených štátov,” poznamenal Asad.

Prezident si myslí, že zatiaľ čo vojenská situácia v Sýrii sa v ostatných mesiacoch postupne zlepšuje, nakoľko teroristické skupiny, predovšetkým tzv. islamský štát, al-Nusra a podobné wahábistické skupiny v Sýrii ustupujú, najvýznamnejšie nebezpečenstvo predstavuje extrémna salafistická ideológia.

Situácia je v krajine  z vojenského hľadiska oveľa lepšia ako predtým. Ale to nie je celkový obraz. Nejde tu len o vojenský konflikt, ide o rôzne veci: o ideológiu, ktorú sa pokúšajú rozšíriť v našom regióne, čo je najnebezpečnejšia výzva, ktorej môžme čeliť z hľadiska blízkej a dlhodobej perspektívy,” povedal prezident.

Nie je to po prvýkrát, čo Sýria čelí hrozbe radikálnej islamistickej ideológie. Avšak rozsah hrozby v prebiehajúcom konflikte je podľa Asada bezprecedentný.

“Terorizmu sme čelili už v časoch pred Háfizom Asadom v 50. rokoch, kedy do Sýrie prišlo Moslimské bratstvo. Odvtedy sa konflikty v Sýrii začali odvíjať podobným spôsobom, ale v inom rozsahu,” uzatvoril politik.

Damašk opakovane zdôraznňuje, že armáda v spolupráci s miestnymi a medzinárodnými spojencami je jedinou silou, ktorá skutočne bojuje proti teroristickému povstaniu v štáte.

Pripomíname, že koncom mája Sýria poslala list OSN, v ktorom požiadala o okamžité zastavenie leteckých útokov pod vedením USA. Ako dôvod uviedla, že tie vedú len k “chaosu a ničeniu”, z ktorého majú prospech teroristi.

Foto zdroj:http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-svet/351277/syrsky-prezident-asad-usporadam-volby-a-zucastnim-se-jich.html

(tom)