Asad vyhlásil, že Francúzi majú na rukách krv Sýrčanov. Macron označil jeho slová za neakceptovateľné

Asad vyhlásil, že Francúzi majú na rukách krv Sýrčanov. Macron označil jeho slová za neakceptovateľné

Sýrsky prezident Bašár Asad vyhlásil, že Francúzsko od začiatku konfliktu v jeho krajine podporuje terorizmus s tým, že Paríž podporoval povstalecké skupiny bojujúce proti jeho vláde.

V súvislosti s kritikou Francúzska, ktoré obvinilo Damask z obštrukcií v rámci mierových rozhovorov v Ženeve, sýrsky najvyšší predstaviteľ povedal, že Francúzi majú na svojich rukách krv obyvateľov jeho štátu.

„Tí, ktorí podporujú terorizmus, nemajú právo hovoriť o mieri a už vôbec nie zasahovať do sýrskych záležitostí. Žiaden z ich výrokov pre nás nič neznamená a nemá pre nás žiadnu hodnotu,“ doplnil Asad na margo hodnotenia ženevských rozhovorov zo strany Paríža.

Na jeho slová zareagoval francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý 19. decembra na spoločnej tlačovej konferencii s generálnym tajomníkom NATO nazval tieto vyhlásenia za „neakceptovateľné“. Zdôraznil, že Francúzsko je „od začiatku konzistentné“ a zameriava sa na porážku tzv. islamského štátu v Sýrii a nie na zvrhnutie režimu Bašára Asada.

Táto pozícia kopíruje nedávne Macronovo stanovisko, ktoré predniesol po stretnutí s americkým prezidentom Donaldom Trumpom koncom novembra. Šéf Elyzejského paláca vtedy povedal, že Francúzsko zmenilo svoju doktrínu vo vzťahu k Sýrii a svoje úsilie teraz sústredí na vyhubenie teroristických skupín v tejto vojnou zničenej krajine.

Macron však v tomto zmysle reprezentuje dvojtvárnu stratégiu. Na jednej strane nazýva Asada „nepriateľom sýrskeho ľudu“, ktorý by sa mal postaviť pred súd za vojnové zločiny a na strane druhej nalieha, aby sa prezident zapojil do diplomatického úsilia v rámci mierových rozhovorov medzi vládou a opozičnými silami. Tie by mali pokračovať budúci rok, pretože minulý týždeň rokovania stroskotali. Delegácia sýrskej opozície totiž požadovala, aby Asad odstúpil z funkcie prezidenta, na čo predstavitelia sýrskej vlády sa rozhodli diskusiu s opozíciou ukončiť.

Spojené štáty a mnoho ich spojencov v EÚ a na Blízkom východe pred tým opakovane vyzývali na odstúpenie Asada. Rusko však tvrdilo, že o osude svojho vedenia majú rozhodnúť sýrski občania. Podobne sa vyjadril nedávno aj nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel.

Foto zdroj: http://www.freemalaysiatoday.com/category/world/2017/06/22/macron-removing-assad-no-longer-priority-in-syria/

(tom)