Assangeov právnik: Vyšetrovaní by mali byť tí, ktorých WikiLeaks odhalil

Po tom ako švédska prokuratúra zastavila 19. mája vyšetrovanie zakladateľa spoločnosti WikiLeaks Juliana Assangea, sa spravodajská sieť RT zhovárala so šéfom jeho právneho tímu.

Assange vo Švédsku čelí obvineniu zo znásilnenia a od roku 2012 sa z obavy pred vydaním do Spojených štátov – za jeho akvitivity v spojení s Wikileaks – ukrýva na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne.

V rozhovore pre RT sa hlavný Assangeov právnik Baltasar Garzon vyjadril, že Spojené štáty vedú tajné vyšetrovanie jeho klienta ako aj WikiLeaks. Garzon je uznávaný sudca pre ľudské práva, ktorý svojho času obvinil aj čílskeho diktátora Augusta Pinocheta. Zatiaľ čo krok Švédska vo veci zbavenia obvinenia proti spoluzakladateľovi WikiLeaks privítal, hlavnú hrozbou pre jeho sloboda označil Washington.

“Vieme, že Švédsko bolo len nástrojom boja proti slobode prejavu. A to je aj hlavnou úlohou Spojených štátov,” vysvetlil Garzon.

Právny tím Juliana Assangea bol v tomto prípade pripravený využiť všetky dostupné prostriedky, vrátane rezolúcie OSN, aby tento právny spor vyhral. Garzon vyjadril nádej, že napriek svojej sile USA priznajú, že za ich chyby nenesú vinu Assange, WikiLeaks, alebo obhajcovia slobody prejavu.

Tí, ktorí by mali byť zodpovední, nie sú informátori a ich zdroje, ale “lídri, ktorí zanedbali svoju zodpovednosť za ochranu slobody a bezpečnosti v spoločnosti”. Pripomenul, že “vyšetrovaní a prenasledovaní” by mali byť “tí, ktorí boli WikiLeaks odhalení”.

Garzon povedal, že nie je veľa známeho o tajných konaniach voči jeho klientovi, ktoré údajne vo Virgínii (sídlo CIA – pzn. red.) prebiehajú. Poznamenal však, že informácie o tomto procese boli získané prostredníctvom úniknutých správ.

“Od roku 2010 uskutočňujú Spojené štáty tajné vyšetrovanie proti WikiLeaks a Julianovi Assangeovi za odhalenie tajných materiálov v ich boji za slobodu prejavu a informácií,” povedal Garzon a dodal, že pokiaľ je mu známe, proti jeho klientovi toho času nie sú vznesené žiadne iné obvinenia.

Foto zdroj:http://www.newyorker.com/humor/daily-shouts/things-i-should-come-clean-about-before-the-next-wikileaks-release

(tom)