Babiš bude exkluzívne o novej vláde rokovať s ČSSD. Vládu zrejme podporia aj komunisti

Babiš bude exkluzívne o novej vláde rokovať s ČSSD. Vládu zrejme podporia aj komunisti

Český premiér v demisii Andrej Babiš, ktorého prezident Miloš Zeman koncom januára znovu poveril zostavením vlády, rokuje o podpore svojej vlády s predstaviteľmi parlamentných strán aj naďalej.

Tento týždeň líder hnutia ANO absolvoval stretnutie s predsedom Občianskej demokratickej strany (ODS) Petrom Fialom a šéfom antimigračného hnutia Sloboda a priama demokracia (SPD) Tomiom Okamurom. Premiér taktiež rokoval s predsedom Komunistickej strany Čiech a Moravy (KSČM) Vojtěchom Filipom a šéfom ČSSD Janom Hamáčkom.

Líder ODS uviedol, že s Babišom jeho strana neplánuje vytvoriť vládu a vysvetlil, že aj naďalej chcú občiansky demokrati predstavovať alternatívu hnutiu ANO. Poukázal pri tom na parlamentnú spoluprácu SPD, KSČM a ANO pri hlasovaniach v poslaneckej Snemovni.

Tomio Okamura vyhlásil, že SPD sa s hnutím ANO nezhoduje v názore na všeobecné referendum. Konkrétne sa zmienil o nemožnosti vysloviť sa v ňom za vystúpenie Českej republiky z Európskej únie. Vyslovil však predpoklad, že nová vláda by mohla vzniknúť v blízkom čase. Odmietol, že by hnutie SPD podporilo možnú vládu so sociálnymi demokratmi (ČSSD), ku ktorým ma Sloboda a priama demokracia výhrady.

Babiš po rokovaniach zo zástupcami ODS, SPD, KSČM a ČSSD oznámil, že v najbližších týždňoch bude o vytvorení menšinovej vlády exkluzívne rokovať iba s ČSSD. Hnutie ANO a sociálni demokrati majú v 200-člennom parlamente spolu 93 poslancov. Komunisti disponujú v zákonodarnom zbore pätnástimi poslancami. Ich tichý súhlas by tak Babišovi umožnil získať dôveru parlamentu.

Výkonný výbor KSČM na svojom zasadnutí 16. marca rozhodol pokračovať s hnutím ANO v rokovaniach o novej vláde.

Foto zdroj: https://video.aktualne.cz/dvtv/kauza-gibs-babis-prevzal-vedeni-bezpecnostniho-vyboru-cetl-m/r~bba88a72286911e88b47ac1f6b220ee8/?redirected=1521207703

(tom)