Babiš počíta s možnosťou predčasných volieb

Babiš počíta s možnosťou predčasných volieb

Český predseda vlády Andrej Babiš, ktorého prezident Miloš Zeman nedávno poveril opätovne rokovaním o zostavení vládneho kabinetu, pripustil možnosť konania predčasných parlamentných volieb.

Pripomíname, že 24. januára podal český premiér do rúk prezidenta demisiu svojej vlády po tom, ako jej parlament nevyslovil dôveru. Babiš predovšetkým z dôvodu trestného stíhania v kauze Čapí hnízdo nenašiel u ďalších parlamentných strán svojho spojenca. Jeho hnutie ANO, ktoré bolo suverénnym víťazom jesenných volieb, nedisponuje v Poslaneckej snemovni nadpolovičnou väčšinou.

Andrej Babiš uviedol, že jeho vláda v demisii pokračuje vo svojej práci aj naďalej. „S dôverou alebo bez nej, budeme makať aj naďalej,“ povedal v rozhovore pre denník Právo. Dodal, že do konca februára by rád požiadal parlament o vyslovenie dôvery.

Českým parlamentným stranám odkázal, aby sa rozhodli, či chcú vládnuť s hnutím ANO vo vláde ktorej bude on predsedať. Pripomenul, že členovia ANO jasne povedali, že nechcú iného človeka za šéfa vlády ako jeho osobu.

Ako krajnú možnosť pripustil v prípade opätovného vyslovenia nedôvery možnosť predčasných volieb. Ako ideálny termín by podľa neho mohol byť október, nakoľko vtedy sa v Českej republike budú konať komunálne voľby a voľby do tretiny hornej komory parlamentu – Senátu.

Tento týždeň bude Babiš rokovať o podpore s českými komunistami a hnutím SPD Tomia Okamuru. Opozičné strany KDU-ČSL a Piráti trvajú na svojej pôvodnej požiadavke nevstúpiť do vlády, ktorej predseda trestne stíhaná osoba. Rovnaký postoj zaujíma aj TOP 09 a Starostovia a nezávislí (STAN).

Možnosti predčasných parlamentných volieb sa obávajú predovšetkým sociálni demokrati (ČSSD), ktorým by v prípade ich konania hrozil podobný volebný debakel ako na jeseň. Napriek tomu však zatiaľ do vlády s Babišom vstúpiť nechcú.

Foto zdroj: https://www.info.cz/cesko/lidovci-se-vlady-bez-babise-neobavaji-takove-loutky-ministri-ano-nejsou-veri-jurecka-23583.html

(tom)